1. Womic Steel: Capacități de producție și puterea companiei
Womic Steel Group este un producător de top și exportator global, cu peste 20 de ani de experiență în producerea de produse tubulare din carbon, aliaje și oțel inoxidabil. Facilitatea noastră de ultimă generație se întinde pe o capacitate de producție cuprinzătoare care depășește...10.000 de tone pe lunăpentru țevi fără sudură.
Interval de dimensiuni de producție:Țevi fără sudură de la diametru exterior 1/4" la 24" (10,3 mm - 610 mm) cu grosimi ale peretelui de la SCH10 la XXS.
Certificări de calitate și conformitate cu reglementările:
ISO 9001:2015Sistem de Management al Calității Certificat.
Conformitate cu PED 2014/68/UE Anexa I, Secțiunea 4.3:Tuburile pentru cazane Womic Steel îndeplinesc cerințele esențiale de siguranță ale Directivei privind echipamentele sub presiune.Marcaj CE(sau Certificatul de Conformitate) este disponibil la cerere pentru a facilita vămuirea și acceptarea proiectelor în Spațiul Economic European.
Certificare EN 10204 3.2:Pe lângă certificatele de inspecție MTC standard 2.2 și 3.1, furnizăm produse cu certificat de inspecție 3.2, validat de organisme terțe autorizate de UE (TÜV, LR, BV) pentru aplicații critice ale centralelor termice care necesită trasabilitate completă.
Aprobări de inspecție de către terți (TPI):Produsele și procesele noastre de producție sunt aprobate și auditate de către importante agenții internaționale și societăți de clasificare, inclusivSGS, BV, ABS, LR, DNV și GL.
Recunoaștere globală:Womic Steel este un furnizor de încredere pentru companiile energetice din topul Fortune 500 și contractorii EPC la nivel global, deservind peste 80 de țări din Asia de Sud-Est, Europa, Orientul Mijlociu și America.
2.EN10216 P235GH: Compoziția și performanța materialului
10CrMo5-5 (Număr de oțel)1,7338) este unoțel aliat cu crom-molibdenspecial conceput pentru funcționare la temperaturi ridicate în echipamente sub presiune. Denumirea „10” indică un conținut de crom de aproximativ 1,0% (bazat pe 1/10 din conținutul mediu de Cr), „CrMo” denotă aliajul crom-molibden, iar „5-5” reprezintă intervalul conținutului de molibden (0,45-0,65%). 10CrMo5-5 este poziționat între 13CrMo4-5 și 10CrMo9-10 în ceea ce privește conținutul de aliaj, oferind oechilibru rentabil între rezistența la temperaturi ridicate, rezistența la fluaj și sudabilitateapentru aplicații la temperaturi moderate și ridicate, până la 550°C.
Compoziție chimică (Analiza turnării, % din masă)
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Ni | Cu | Totalul total |
| Min % | 0,10 | — | 0,40 | — | — | 0,80 | 0,45 | — | — | — |
| % maxim | 0,15 | 0,35 | 1,00 | 0,025 | 0,015 | 1.20 | 0,65 | 0,30 | 0,30 | 0,020 |
*Notă: Comparativ cu 13CrMo4-5 (0,70-1,15% Cr, 0,40-0,60% Mo), 10CrMo5-5 are un conținut minim de crom puțin mai mare (0,80% vs 0,70%) și un conținut minim de molibden mai mare (0,45% vs 0,40%), oferind o rezistență la fluaj ușor îmbunătățită. Controlul strict al sulfului (≤0,015%) asigură o bună sudabilitate.*
Proprietăți mecanice (temperatura camerei)
| Proprietate | Valoare |
| Condiții de livrare | Normalizat și revenit (+NT) la 900-960°C (Normalizare) + 650-750°C (Revenire) |
| Rezistența la curgere (ReH) | ≥ 300 MPa(pentru T ≤ 16 mm) |
| Rezistență la tracțiune (Rm) | 450 – 600 MPa |
| Alungire (A min) | 20% (Longitudinal) / 18% (Transversal) |
*Notă: Tratamentul termic normalizat și revenit (+NT) asigură o microstructură bainitic-feritică uniformă, cu granulație fină, cu proprietăți mecanice optimizate pentru utilizare pe termen lung la temperaturi ridicate de până la 550°C.*
Proprietăți de fluaj la temperaturi ridicate
| Temperatură (°C) | 400 | 450 | 500 | 550 |
| Rezistență la curgere (MPa) | ≥270 | ≥250 | ≥220 | ≥180 |
| Rezistență la rupere prin fluaj (100.000 h) | 200 | 160 | 110 | 65 |
*Notă: 10CrMo5-5 își menține rezistența utilă până la 550°C, comparabilă cu 13CrMo4-5, dar cu un conținut de aliaj ușor mai mare pentru o performanță de fluaj marginal mai bună în aplicații specifice.*
3. Gama dimensională și conformitatea cu standardele
Womic Steel furnizează tuburi 10CrMo5-5 într-un spectru dimensional larg, în conformitate cu cele mai recente standarde EN 10216-2:2024.
| Articol | Specificații |
| Standard | EN 10216-2:2024 (Tuburi fără sudură pentru utilizare sub presiune – Tuburi din oțel nealiat și aliat cu proprietăți specificate la temperaturi ridicate) |
| Grad | 10CrMo5-5 (1,7338) |
| Diametru exterior | 10,3 mm – 610 mm (1/4" – 24") |
| Grosimea peretelui | 2,0 mm – 60,0 mm (SCH10 – XXS) |
| Condiții de livrare | Normalizat și temperat (+NT) |
| Categorii de inspecție | TC1 / TC2 (Raport de testare EN 10204 Tip 2.2) |
3. Dimensiuni și specificații disponibile
| NB | Dimensiune | OD mm | SCHAnii '40 mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1.24 | 1,73 | 2.41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7.47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3.38 | 1,65 | 2,77 | 3.38 | 4,55 | 4,55 | 6.35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6.35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5.08 | 5.08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5.54 | 5.54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3.05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9.53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5.49 | 2.11 | 3.05 | 5.49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3.05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3.05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13.49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3.40 | 6,55 | 9.53 | 9.53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3.40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6.35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9.27 | 3.40 | 4.19 | 6.35 | 9.27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9.53 | 3,96 | 4,57 | 6.35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9.53 | 3,96 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38.10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9.53 | 5.54 | 6.35 | 6.35 | 9.53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 |
4. Standarde și clase comune pentru cazane, schimbătoare de căldură, fabricate de Womic Steel
| Standard | Clasele de oțel |
| Tuburi pentru cazane (fără sudură și sudate) | |
| ASTM A178: Tuburi pentru cazane din oțel carbon și oțel carbon-mangan sudate cu rezistență electrică | A178 Grad A, Grad C, Grad D |
| ASTM A179: Tuburi schimbătoare de căldură și condensatoare din oțel cu conținut scăzut de carbon, trase la rece, fără sudură | A179 Gradul C |
| ASTM A192: Țevi de cazan din oțel carbon fără sudură pentru presiune înaltă | A192 |
| ASTM A199: Tuburi schimbătoare de căldură și condensatoare din oțel aliat intermediar, trase la rece, fără sudură | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A200: Tuburi de distilare din oțel aliat intermediar fără sudură pentru servicii de rafinărie | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A209: Tuburi fără sudură pentru cazane și supraîncălzitoare din oțel aliat carbon-molibden | T1, T1a, T1b |
| ASTM A210: Tuburi fără sudură din oțel cu conținut mediu de carbon pentru cazane și supraîncălzitoare | A210 Grad A-1, Grad C |
| ASTM A213: Tuburi pentru cazane, supraîncălzitoare și schimbătoare de căldură din oțel aliat feritic și austenitic fără sudură | T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122, TP304, TP304L, TP304H, TP309, TP309H, TP310L, TP310L, TP310L TP316H, TP321, TP321H, TP347, TP347H, TP347HFG |
| ASTM A250: Tuburi pentru cazane și supraîncălzitoare din oțel feritic sudat cu rezistență electrică | T1, T1a, T1b, T2, T5, T9, T11, T22 |
| ASTM A556: Tuburi de încălzire a apei de alimentare din oțel carbon tras la rece, fără sudură | A556 Grad A2, Grad B2, Grad C2 |
| Țevi și tuburi din oțel aliat (crom-molibden) | |
| ASTM A335: Țeavă din oțel feritic fără sudură pentru utilizare la temperaturi ridicate | P1, P2, P5, P5b, P5c, P9, P11, P12, P15, P21, P22, P23, P24, P36, P91, P92, P122, P911 |
| ASTM A369: Țeavă din oțel feritic fără sudură pentru utilizare la temperaturi ridicate | FP1, FP2, FP5, FP5b, FP5c, FP9, FP11, FP12, FP21, FP22, FP91 |
| ASTM A213 (Clase de aliaj): Tuburi de cazan din oțel feritic aliat fără sudură | T1, T1a, T1b, T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122 |
| EN 10216-5: Țevi din oțel inoxidabil fără sudură pentru utilizare sub presiune | 1.4301, 1.4307, 1.4401, 1.4404, 1.4432, 1.4435, 1.4436, 1.4541, 1.4550, 1.4571 |
| EN 10305-1: Țevi de oțel de precizie trase la rece, fără sudură | E215, E235, E355 |
| EN 10305-2: Țevi de oțel de precizie sudate, trase la rece | E215, E235, E355 |
| Standarde germane (DIN) | |
| DIN 17175: Țevi din oțel fără sudură pentru utilizare la temperaturi ridicate | St35.8, St45.8, 10CrMo910, 13CrMo44, 14MoV63, 15Mo3 |
| JIS G3454: Țevi din oțel carbon pentru servicii sub presiune | STPG370, STPG410 |
| JIS G3455: Țevi din oțel carbon pentru servicii de înaltă presiune | STS370, STS410, STS480 |
| JIS G3456: Țevi din oțel carbon pentru utilizare la temperaturi ridicate | STPT370, STPT410, STPT480 |
| JIS G3461: Tuburi pentru cazane și schimbătoare de căldură din oțel carbon | STB340, STB410, STB510 |
| JIS G3462: Tuburi pentru cazane și schimbătoare de căldură din oțel aliat | STBA12, STBA13, STBA20, STBA22, STBA23, STBA24, STBA25, STBA26, STBA28, STBA29 |
| GB/T 3087: Țevi din oțel fără sudură pentru cazane de joasă și medie presiune | 10, 20 |
| GB/T 5310: Țevi din oțel fără sudură pentru cazane de înaltă presiune | 20G, 20MnG, 25MnG, 15MoG, 20MoG, 12CrMoG, 15CrMoG, 12Cr2MoG, 12Cr1MoVG, 12Cr2MoWVTiB, 07Cr2MoW2VNbB, 10Cr9Mo1VNbN, 10Cr11MoW2VNbCuBN |
| GB/T 6479: Țevi din oțel fără sudură pentru echipamente de îngrășăminte chimice de înaltă presiune | 10, 20, 16Mn, 12CrMo, 15CrMo, 12Cr2Mo, 12Cr5MoI, 12Cr9MoI |
| Utilizare: Cazan, Supraîncălzitor, Schimbător de căldură, Petrochimie, Generare de energie, Gaze naturale, Rafinărie, Servicii la temperaturi înalte, Medii corozive, Fabricarea de echipamente mecanice | |
5. Procesul de fabricație
Flux de lucru pentru producție (proces de țevi fără sudură trase la rece):
● Inspecția materiilor prime: Țaglele rotunde primite sunt verificate pentru compoziția chimică și calitatea suprafeței. Materialul este separat corespunzător în funcție de calitate și număr de căldură pentru a asigura trasabilitatea completă.
● Încălzirea și perforarea țaglelor: Țaglele sunt încălzite la temperatura de forjare în cuptoare cu vatră rotativă și perforate printr-o moară de perforare cu role încrucișate pentru a forma învelișuri tubulare goale.
● Tragere la rece: Carcasele tubulare perforate sunt supuse unor treceri simple sau multiple de tragere la rece prin matrițe de precizie și peste dornuri pentru a obține diametrul exterior, grosimea peretelui și toleranțele dimensionale necesare.
● Tratament termic intermediar: Între trecerile de tragere, tuburile pot fi supuse unei recoaceri sau normalizări intermediare pentru a ameliora ecruisarea și a restabili ductilitatea pentru prelucrarea ulterioară.
● Tratament termic final: Tuburile primesc un tratament termic final (normalizare, recoacere sau detensionare) conform standardelor aplicabile pentru a obține proprietățile mecanice și structura granulară specificate.
● Îndreptare și tăiere: Îndreptare de precizie pentru a respecta toleranțele standard de liniaritate, urmată de tăiere la lungimi exacte comandate, cu capete curate și fără bavuri.
● Finisare și inspecție a suprafeței: Examinare vizuală pentru a asigura absența defectelor de suprafață, cum ar fi crăpături, pliuri, suprapuneri și cruste. Teşire la capăt sau finisare netedă la capăt, după cum este necesar.
6. Controlul calității
Verificarea materiilor prime → Analiză chimică → Test mecanic → Inspecție vizuală → Verificare dimensională → Test de îndoire → Test de impact → Test de coroziune intergranulară → Examinare nedistructivă (UT, MT, PT) → Test de evazare și aplatizare → Test de duritate → Testare la presiune → Testare la conținut de ferită → Testare metalografică → Testare la coroziune → Testare la curenți turbionari → Testare la pulverizare cu sare → Testare la rezistența la coroziune → Testare la vibrații → Test de coroziune prin pitting → Inspecție vopsire și acoperire → Revizuire documentație
7. Aplicații principale
Tuburile fără sudură pentru cazane sunt componente esențiale în medii de lucru la temperaturi ridicate și presiuni ridicate în diverse industrii:
Generarea de energie:Pereți de apă ai cazanelor, economizoare, supraîncălzitoare, reîncălzitoare, colectoare și conducte principale de abur în centrale termice și unități cu ciclu combinat.
Cazane industriale:Sisteme de generare a aburului, cazane de apă caldă și cazane de recuperare a căldurii reziduale pentru instalații de producție.
Petrochimie și rafinare:Schimbătoare de căldură, încălzitoare de proces, cuptoare de cracare și linii de transfer de fluide la temperatură înaltă.
Recipiente sub presiune:Carcase, tambure și componente pentru recipiente sub presiune care funcționează la temperaturi ridicate.
Prelucrare chimică:Reactoare, reformatoare și sisteme de conducte care manipulează gaze și lichide la temperaturi ridicate.
EPC și conducte pentru instalații:Conducte de proces și utilități în rafinării de petrol, uzine de procesare a gazelor și complexe petrochimice.
8. Ambalare și expediere:
Tuburile din aliaj pentru cazane sunt ambalate și expediate cu cea mai mare grijă pentru a asigura protecția lor în timpul transportului. Iată o descriere a procesului de ambalare și expediere:
Ambalaj:
Strat protector:Înainte de ambalare, tuburile cazanelor sunt adesea acoperite cu un strat de ulei antirugină sau lac protector pentru a preveni coroziunea și oxidarea suprafeței în timpul depozitării și transportului.
Grupare:Tuburile de dimensiuni și specificații similare sunt legate cu grijă împreună. Acestea sunt fixate cu benzi de oțel sau benzi din plastic rezistente pentru a preveni mișcarea în cadrul pachetului.
Capace de capăt:Capace de capăt din plastic sau metal sunt plasate la ambele capete ale tuburilor pentru a proteja capetele teșite, capetele netede și conexiunile filetate de deteriorarea prin impact și pătrunderea resturilor.
Căptușeală și amortizare:Materialele de umplutură, cum ar fi spuma, folia cu bule sau cartonul ondulat, sunt folosite pentru a asigura amortizarea și a preveni deteriorarea prin abraziune sau impact în timpul manipulării și transportului.
Lăzi sau cutii din lemn:Pentru tuburile cu pereți subțiri, tuburile trase la rece de precizie sau comenzile de export premium, țevile pot fi ambalate în lăzi rezistente din lemn sau în cutii din placaj pentru a oferi o protecție sporită împotriva forțelor externe și a manipulării brutale.
9. Livrare:
Mijloc de transport:Tuburile pentru cazane sunt de obicei expediate cu camioane, nave container sau transport feroviar, în funcție de destinație, volumul comenzii și urgența livrării. Transportul aerian este disponibil pentru expedieri cu timp critic.
Containerizare:Tuburile sunt încărcate în containere maritime standard de 20 de picioare sau 40 de picioare pentru a asigura un transport sigur și organizat. Încărcarea containerelor protejează marfa de condițiile meteorologice, umiditate și contaminanți externi.
Etichetare și documentație:Fiecare colet este etichetat clar cu informații esențiale, inclusiv gradul materialului, standardul, dimensiunile, numărul de căldură, cantitatea și instrucțiunile de manipulare. Documentele complete de expediere sunt pregătite pentru vămuire și urmărirea încărcăturii.
Conformitate vamală:Pentru transporturile internaționale, toate documentele vamale necesare - inclusiv factura comercială, lista de ambalare, conosamentul și certificatele de testare a mărfurilor - sunt pregătite pentru a asigura vămuirea fără probleme în portul de destinație.
Fixare sigură:În interiorul vehiculului sau containerului de transport, legăturile și lăzile sunt fixate și consolidate în siguranță pentru a preveni deplasarea, rostogolirea sau mișcarea care ar putea provoca daune în timpul transportului.
Urmărire și monitorizare:Sisteme avansate de urmărire logistică sunt utilizate pentru a monitoriza starea expedierilor și a oferi clienților actualizări ale locației în timp real.
Asigurare:În funcție de valoarea comenzii și de cerințele clientului, se poate aranja o asigurare maritimă de marfă pentru a acoperi potențialele pierderi sau daune în timpul transportului.
În concluzie, Womic Steel se asigură că toate tuburile pentru cazane și aliaje sunt ambalate cu măsuri de protecție de vârf în industrie și expediate folosind metode de transport fiabile pentru a ajunge la destinație în stare optimă. Ambalarea și procedurile de expediere adecvate sunt esențiale pentru păstrarea integrității și calității produselor livrate.
Avantajele și întrebări frecvente despre Womic Steel
De ce să alegeți un parteneriat cu Womic Steel?
Ghișeu unic:Gamă completă, de la tuburi fără sudură pentru cazane până la fitinguri OEM corespunzătoare (coturi, teuri, reducții, flanșe) în clase de materiale compatibile.
Conformitate tehnică:Certificate complete de testare la moară (EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2) furnizate cu fiecare livrare, detaliind compoziția chimică exactă și rezultatele testelor mecanice.
Servicii cu valoare adăugată:Teşire frontală, filetare și cuplare, precum și acoperire anticorozivă (FBE, 3LPE, epoxid, galvanizare) disponibile la noi.
Logistică competitivă:Parteneriatul strategic cu expeditori de mărfuri la nivel global asigură încărcarea optimizată a containerelor și transport maritim la nivel mondial eficient din punct de vedere al costurilor.
Inventar și disponibilitate:Stocul extins de dimensiuni standard ale tuburilor pentru cazane asigură timpi de livrare scurți și răspuns rapid la cerințele urgente ale proiectului.
Alegeți Womic Steel Group ca partener de încredere pentru servicii de înaltă calitateȚevi și fitinguri din oțel inoxidabilperformanță de livrare imbatabilă.Bine ați venit la o solicitare!
Site web: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel./WhatsApp/WeChat: Victor: +86-15575100681 sauJack: +86-18390957568
Întrebări frecvente (FAQ)
Î: Care este diferența dintre tuburile de cazan fără sudură și cele sudate?
R: Țevile pentru cazane fără sudură sunt fabricate din țagle solide fără sudură, oferind o integritate și o uniformitate superioară a presiunii. Sunt preferate pentru aplicațiile de cazane la temperatură înaltă și presiune înaltă. Țevile sudate sunt potrivite pentru presiuni mai scăzute și condiții de funcționare mai puțin critice.
Î: Ce condiții de tratament termic sunt disponibile pentru tuburile cazanelor?
R: Condițiile comune de livrare includ laminat la cald, tras la rece, normalizat (+N), recopt și călit și revenit. Tratamentul termic specific se aplică în funcție de gradul materialului și de cerințele utilizării finale pentru a obține proprietăți mecanice optime.
Î: Ce înseamnă „TC2” pe un certificat de materiale?
R: TC2 (Categoria de testare 2), conform standardelor EN 10216, impune inspecții specifice, inclusiv testarea la tracțiune la temperatură ridicată și testarea nedistructivă (NDT) 100% pe fiecare tub. Acest nivel de testare este necesar pentru aplicațiile critice ale cazanelor și recipientelor sub presiune.
Î: Poate Womic Steel să ofere certificate de inspecție 3.2 (inspecție efectuată de terți)?
R: Da. Acceptăm și facilităm inspecții efectuate de DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR sau orice reprezentant nominalizat de client în timpul producției și înainte de expediere. Certificatele 3.2 sunt furnizate în mod curent la cerere.
Î: Care este lungimea maximă disponibilă pentru tuburile cazanului?
R: Furnizăm tuburi cu lungimi fixe standard de până la 12 metri (aproximativ 40 de picioare). Lungimi mai mari pentru aplicații HRSG și tuburi îndoite în U pentru schimbătoare de căldură sunt disponibile la cerere, cu specificații și desene detaliate.
Î: Ce tipuri de finisaje oferiți?
R: Oferim capete simple, capete teșite, capete filetate și capete cuplate. Pregătirea personalizată a capetelor este disponibilă pentru a îndeplini cerințe specifice de instalare sau sudare.
Î: Oferiți servicii de tăiere la lungime?
R: Da. Oferim tăieri de precizie la lungimi exacte specificate de client, cu toleranțe strânse și capete curate, fără bavuri.











