1. Womic Steel: Capacități de producție și puterea companiei
Womic Steel Group este un producător de top și exportator global, cu peste 20 de ani de experiență în producerea de produse tubulare din oțel carbon, aliaj și oțel inoxidabil. Facilitatea noastră de producție de țevi ERW de ultimă generație se întinde pe o capacitate de producție cuprinzătoare de peste 15.000 de tone pe lună pentru țevi de oțel sudate prin rezistență electrică.
Interval de dimensiuni de producție pentru țeava EN 10219 S275JRH ERW:Diametru exterior rotund de la 21,3 mm la 610 mm (1/2 inch la 24 inch) cu grosimea peretelui de la 1,5 mm la 16,0 mm. Dimensiuni pătrate de la 25 mm x 25 mm la 500 mm x 500 mm. Dimensiuni dreptunghiulare de la 40 mm x 20 mm la 600 mm x 400 mm. Lungimi aleatorii simple de 6 m, lungimi aleatorii duble de 12 m sau lungimi personalizate, după cum este necesar.
Certificări de calitate și conformitate cu reglementările:
Certificat ISO 9001:2015:Sistem de management al calității care asigură o calitate constantă a produselor.
Marcaj CE (EN 10219):Conformitate deplină cu standardul EN 10219. Marcaj CE și Declarație de Performanță (DoP) incluse.
Certificare EN 10204 3.2:Certificat de inspecție 3.2 validat de TÜV, LR, BV sau SGS.
Aprobări de inspecție de către terți (TPI):Produse aprobate de SGS, BV, ABS, LR, DNV, TÜV.
Recunoaștere globală:Furnizor de încredere pentru companii de construcții și firme de inginerie care deservesc peste 80 de țări.
2. Țeavă de oțel EN 10219 S275JRH ERW: Compoziția materialului și caracteristicile de performanță
EN 10219 S275JRH este o secțiune tubulară sudată, formată la rece, de rezistență medie. „S” indică oțelul structural, „275” indică o rezistență minimă la curgere de 275 MPa, „JR” specifică testul de impact la temperatura camerei (27J la 20°C), iar „H” indică secțiunea tubulară.
Comparativ cu S235JRH (randament de 235 MPa), S275JRH oferă o rezistență cu 17% mai mare la o creștere modestă a costului, ceea ce îl face alegerea preferată pentru construcțiile generale, unde o rezistență suplimentară este benefică. S275JRH este cea mai echilibrată calitate pentru clădiri industriale, schele și structuri de platformă.
Compoziția chimică a țevilor de oțel EN 10219 S275JRH ERW (Analiza cu oală de coajă, % din masă):
| Element | Cmax | Si max | Mn max | Pmax | S maxim | Nmax |
| S275JRH | 0,20 | 0,35 | 1,50 | 0,030 | 0,030 | 0,012 |
Notă: Tratament cu granulație fină aplicat (Al ≥ 0,015% sau alte elemente de afinare a granulației). Conținutul scăzut de carbon asigură o bună sudabilitate.
Proprietăți mecanice ale țevilor de oțel EN 10219 S275JRH ERW (temperatura camerei):
| Grosimea peretelui (mm) | Rezistență la curgere (min) | Rezistență la tracțiune | Alungire (min) |
| t ≤ 16 mm | 275 MPa | 360-510 MPa | 20% |
| 16 mm < t ≤ 40 mm | 265 MPa | 360-510 MPa | 20% |
| 40 mm < t ≤ 80 mm | 255 MPa | 360-510 MPa | 19% |
Proprietăți de impact pentru țevile din oțel EN 10219 S275JRH ERW (crestătură Charpy în V):
| Grad | Temperatura de testare | Energie medie (min) | Energie individuală (min) |
| S275JRH | 20°C (Temperatura camerei) | 27 de jouli | 20 de jouli |
*Notă: Clasa JR oferă rezistență la impact la temperatura camerei. Pentru aplicații la temperaturi scăzute, trebuie specificat S275J0H (0°C) sau S275J2H (-20°C).*
Comparație note:
| Grad | Rezistență la curgere | Temperatura de impact | Aplicație tipică |
| S235JRH | 235 MPa | 20°C | Structură ușoară, economie |
| S275JRH | 275 MPa | 20°C | Construcție generală, echilibrată |
| S355JRH | 355 MPa | 20°C | Structură grea, sarcină mare |
| S355J2H | 355 MPa | -20°C | Structură grea, climă rece |
3. Gama dimensională și conformitatea cu standardele pentru țevile din oțel EN 10219 S275JRH ERW
| Articol | Specificații |
| Standard | EN 10219-1 / EN 10219-2 |
| Grad | S275JRH (1.0134) |
| Procesul de fabricație | ERW / HFW |
| Opțiuni de formă | Rotund / Pătrat / Dreptunghiular |
| Interval diametru exterior rotund | 21,3 mm – 610 mm (1/2" – 24") |
| Interval de dimensiuni pătrate | 25x25mm – 500x500mm |
| Interval de dimensiuni dreptunghiulare | 40x20mm – 600x400mm |
| Interval de grosime a peretelui | 1,5 mm – 16,0 mm |
| Lungime | 6m, 12m sau personalizat până la 18m |
| Finalizare finală | Capăt simplu / Capăt teșit |
| Finisajul suprafeței | Netratat / Uns / Amorsat / Galvanizat |
4. Dimensiuni și specificații disponibile - Țeavă de oțel ERW
| NB | Dimensiune | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1.24 | 1,73 | 2.41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7.47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3.38 | 1,65 | 2,77 | 3.38 | 4,55 | 4,55 | 6.35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6.35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5.08 | 5.08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5.54 | 5.54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3.05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9.53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5.49 | 2.11 | 3.05 | 5.49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3.05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3.05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13.49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3.40 | 6,55 | 9.53 | 9.53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3.40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6.35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9.27 | 3.40 | 4.19 | 6.35 | 9.27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9.53 | 3,96 | 4,57 | 6.35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9.53 | 3,96 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38.10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9.53 | 5.54 | 6.35 | 6.35 | 9.53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9.53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Notă: Disponibilitatea grosimii peretelui poate varia în funcție de diametrul țevii și de capacitatea de fabricație. Dimensiuni personalizate în afara acestui interval sunt disponibile la cerere.
5. Standarde comune pentru țevile de oțel ERW fabricate de Womic Steel
| Standard | Note regulate | Aplicație tipică |
| API 5L (Specificație pentru țevi de linie) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Transport de petrol și gaze, conducte onshore/offshore |
| Țevi ASTM și țevi structurale | ||
| ASTM A53 (Specificație pentru țevi din oțel, negre și imersate la cald, zincate, sudate și fără sudură) | GR.A, GR.B | Apă, gaz, abur, aer, aplicații structurale |
| ASTM A135 (Specificație pentru țevi de oțel sudate cu rezistență electrică) | GR.A, GR.B | Servicii de apă, gaze, abur și rafinărie |
| ASTM A252 (Specificație pentru piloți din țevi de oțel sudate și fără sudură) | GR.1, GR.2, GR.3 | Piloți de fundație, piloți marini, fundație de pod |
| ASTM A500 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la rece) | GR.A, GR.B, GR.C | Tuburi structurale, cadre de clădiri, poduri |
| ASTM A501 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la cald) | GR.A, GR.B | Aplicații structurale grele, coloane, ferme |
| Cazan și schimbător de căldură ASTM (ERW) | ||
| ASTM A178 (Specificație pentru țevi de cazane din oțel carbon și oțel carbon-mangan sudate cu rezistență electrică) | Gradul A, C, D | Tuburi de cazan, tuburi de supraîncălzitor |
| ASTM A214 (Specificație pentru schimbătoare de căldură și tuburi de condensare din oțel carbon sudate cu rezistență electrică) | — | Schimbătoare de căldură, condensatoare |
| ASTM A250 (Specificație pentru tuburi de cazane și supraîncălzitoare din oțel feritic sudat cu rezistență electrică) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Cazan și supraîncălzitor de înaltă temperatură |
| ASTM A334 (Specificație pentru țevi din oțel carbon și aliat fără sudură și sudate pentru utilizare la temperatură joasă) | GR.1, GR.3, GR.6 | Serviciu criogenic la temperatură joasă |
| Standarde EN / DIN / BS | ||
| EN 10217-1 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat cu proprietăți specificate la temperatura camerei) | P235TR1, P265TR1 | Recipiente sub presiune, tambure de cazane, conducte de înaltă presiune |
| EN 10217-2 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat și aliat cu proprietăți specificate la temperaturi ridicate) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Temperatură ridicată, tuburi de cazan, schimbătoare de căldură |
| EN 10219-1 (Secțiuni tubulare din oțel sudate, formate la rece, pentru scopuri structurale) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Aplicații structurale, construcții de clădiri, poduri |
| EN 10210 (Secțiuni tubulare structurale finisate la cald din oțeluri nealiate și cu granulație fină) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Profile tubulare, fără sudură/formate la cald, pentru scopuri structurale, construcții de clădiri, poduri |
| EN 10025-2 (Produse laminate la cald din oțeluri structurale - Oțeluri structurale nealiate) | S235JR, S275JR, S355JR, | Construcții metalice generale, inginerie civilă |
| EN 10255 (Tuburi din oțel nealiat, adecvate pentru sudare și filetare) | S195T, S235JRTH | Sisteme de conducte filetate pentru apă, gaz, canalizare |
| EN 10305-2 (Tuburi de oțel pentru aplicații de precizie - Tuburi sudate trase la rece) | E215, E235, E355 | Aplicații de precizie, cilindri hidraulici |
| BS 1387 (Specificații pentru tuburi și tuburi din oțel cu filet și mufă) | Clasa A, B, C | Apă, gaz, abur, schele, țeavă filetată |
| DIN 2458 (Tuburi și fitinguri din oțel sudate - Condiții tehnice generale de livrare) | St37.0, St44.0, St52.0 | Tuburi de oțel sudate generale, aplicații structurale |
| ISO și alte standarde | ||
| ISO 3183 (Industria petrolului și a gazelor naturale - Țevi de oțel pentru sisteme de transport prin conducte) | L245, L290, L360, L415 | Conducte de petrol și gaze (echivalent ISO cu API 5L) |
| ISO 65 (Tuburi de oțel pentru apă, gaz și canalizare - Tuburi filetate) | Mediu, Greu | Apă, gaz, canalizare, țeavă filetată |
| CSA G40.21 (Oțel de calitate structurală - standard canadian) | 44W, 50W | Aplicații structurale (Canada) |
| AS 1163 (Secțiuni tubulare din oțel structural - standard australian) | C250, C350, C450 | Profile tubulare structurale (Australia) |
| GOST 10706 (Țevi de oțel sudate pentru conducte și structuri - standard rusesc) | St20, St35, St45 | Conducte, aplicații structurale (Rusia) |
Utilizare:Transportul de petrol și gaze, apă și canalizare, proiecte structurale, schele, fundații cu piloni, fluide de înaltă presiune, procesare chimică, generare de energie electrică, construcții, inginerie marină, tuburi de cazane, schimbătoare de căldură, supraîncălzitoare, condensatoare, servicii la temperatură joasă, aplicații de precizie, cilindri hidraulici, sisteme de țevi filetate
6. Procesul de fabricație - Țeavă de oțel ERW / HFW
Inspecția materiilor prime:Rulourile de oțel primite sunt verificate pentru compoziția chimică, proprietățile mecanice și calitatea suprafeței. Fiecărei rulouri i se atribuie un număr de căldură unic pentru trasabilitate completă.
Derulare și nivelare:Bobinele sunt derulate și nivelate pentru a aplatiza banda și a îndepărta setul de bobine, asigurând o planeitate uniformă pentru o formare consistentă.
Frezarea și tăierea muchiilor:Ambele margini ale benzii sunt frezate la o toleranță precisă de lățime (±0,5 mm), creând o suprafață curată și paralelă pentru formarea sudurii de înaltă calitate.
Formare la rece:Banda nivelată trece prin role de formare care o modelează treptat într-o carcasă tubulară cilindrică deschisă.
Sudare de înaltă frecvență (HFW/ERW):Curentul de înaltă frecvență (200-500 kHz) încălzește muchiile de îmbinare la temperatura de forjare (1.350-1.500 °C). Rolele de presare presează muchiile încălzite împreună, creând o sudură forjată fără material de adaos.
Îndepărtarea cordonului de sudură:Lamele de șlefuire cu carbură de aluminiu îndepărtează umezeala internă și externă cât timp sunt fierbinți, producând o suprafață netedă cu o armătură minimă a sudurii.
Dimensionare:Țeava sudată trece prin role de calibrare pentru a obține o toleranță precisă la diametrul exterior (±0,5% până la ±1,0%). Role suplimentare produc forme pătrate/dreptunghiulare, dacă este necesar.
Tratament termic (opțional):Normalizarea la 890-930°C poate fi aplicată pentru o ductilitate îmbunătățită sau o ameliorare a stresului, producând o microstructură uniformă de ferită-perlită.
Tăiere la lungime:Țeava este tăiată la lungimile specificate folosind ferăstraie de tăiat cu precizie de ±3 mm.
Testare nedistructivă:
●Testare cu ultrasunete (UT):Inspecție 100% a sudurii și a corpului țevii pentru laminări, incluziuni și lipsă de fuziune.
●Testarea curenților turbionari (ET):Inspecție continuă a calității sudurii online.
●Testare hidrostatică:Fiecare țeavă a fost testată la 95% din SMYS timp de minimum 10 secunde.
Finisare finală:Capete simple, capete teșite (30°-35° cu unghi de aterizare de 1,6 mm) sau capete filetate, conform specificațiilor clientului.
Inspecție finală și marcare:Inspecție vizuală, verificare dimensională (diametru exterior, greutate, lungime, liniaritate) și marcare permanentă conform standardului (grad, dimensiune, număr de căldură, producător).
7. Proceduri de control al calității și testare
| Etapă | Metoda de inspecție | Scop |
| Materii prime | Analiză chimică (spectrometru OES) | Verificați conformitatea cu limitele de compoziție API 5L |
| Materii prime | Testarea la tracțiune | Verificați curgerea, rezistența la tracțiune, alungirea |
| În curs de desfășurare | Inspecție dimensională (micrometre, șublere) | Monitorizați diametrul exterior și greutatea în timpul formării și dimensionării |
| Zonă de sudură | Testare cu ultrasunete (UT) - Online | Detectarea discontinuităților sudurii, a lipsei de fuziune |
| Zonă de sudură | Testarea curenților turbionari (ET) - Online | Monitorizarea continuă a calității sudurii |
| Zonă de sudură | Macro-examinare a sudurii | Verificarea penetrării sudurii și a geometriei fuziunii |
| Țeavă finisată | Testare hidrostatică (min. 10 sec la 95% SMYS) | Verificați integritatea presiunii și etanșeitatea |
| Țeavă finisată | Testare cu ultrasunete (UT) - Off-Line (Opțional) | Inspecție laminară completă a corpului |
| Țeavă finisată | Inspecția particulelor magnetice (MPI) | Detectarea fisurilor superficiale (sudură și zone periculoase) |
| Țeavă finisată | Test de impact Charpy cu crestătură în V | Verificarea rezistenței la temperaturi scăzute (PSL2) |
| Țeavă finisată | Test de duritate (HRC / HV10) | Verificați limitele maxime de duritate (serviciu acru) |
| Țeavă finisată | Test de îndoire ghidat (față și rădăcină) | Verificarea ductilității și solidității sudurii |
| Țeavă finisată | Test de aplatizare | Verificarea ductilității și a solidității corpului țevii |
| Țeavă finisată | Inspecție dimensională și vizuală | Verificați diametrul exterior, greutatea, lungimea, liniaritatea și calitatea suprafeței |
| Țeavă finisată | Verificarea marcajului | Asigurați marcajul permanent conform API 5L |
Teste suplimentare pentru PSL2 / Serviciu acru:
● Test HIC (fisurare indusă de hidrogen) conform NACE TM0284
● Test SSC (fisurare sub stres sulfuric) conform NACE TM0177 Metoda A
● Testare la impact CVN la -10°C, -20°C sau -46°C
● Verificare duritate (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 pentru rezistență la HIC)
Documentația calității:
● Certificat de testare la moară conform EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2
● Raport de testare hidrostatică (țeavă cu țeavă)
● Raport de inspecție UT / ET
● Trasabilitate de la numărul de căldură până la țeava finită
8. Aplicații principale Țeavă de oțel ERW
Țevile ERW sunt componente esențiale în transportul petrolului și gazelor și în diverse aplicații industriale:
Transport de petrol și gaze:Conducte de lungă distanță, onshore și offshore, pentru țiței, gaze naturale și produse petroliere rafinate.
Transportul fluidelor la înaltă presiune:Linii de injecție a apei, sisteme de eliminare a apei produse și transfer de fluide la înaltă presiune în câmpuri petroliere și instalații de procesare.
Proiecte de conducte onshore:Linii de colectare transcontinentale, linii principale și conducte de distribuție în câmpurile de petrol și gaze.
Sisteme de conducte offshore:Conducte de curgere, coloane și conducte de export submarine pentru platforme offshore și completări submarine (cu opțiuni de PSL2 și servicii acide).
Medii de service acide:Conducte care transportă gaz acid umed (care conține H₂S) care necesită PSL2 cu cerințe suplimentare, inclusiv rezistența HIC și SSC conform standardelor NACE.
Transmiterea apei:Conducte de alimentare cu apă de diametru mare, sisteme de irigații și transport de apă brută pentru uz municipal și industrial.
Epurare a apelor uzate și a canalizării:Conducte de evacuare a efluenților, conducte ale stației de epurare și sisteme de manipulare a nămolului.
Aplicații structurale industriale:Rafturi, suporturi, elemente de fixare și componente structurale pentru țevi în rafinării, uzine petrochimice și instalații industriale.
Instalații de procesare a petrolului și gazelor:Conducte de flux, colectoare, distribuitoare și conducte de interconectare în instalații de procesare și stații de compresoare.
EPC și conducte pentru instalații:Conducte de proces și utilități în rafinării, uzine de procesare a gazelor, complexe chimice și instalații de producere a energiei electrice.
9. Ambalare și expediere
Țevile ERW sunt ambalate și expediate cu cea mai mare grijă pentru a asigura protecția lor în timpul transportului. Iată o descriere a procesului de ambalare și expediere:
Ambalaj:
Strat protector:Înainte de ambalare, țevile pot fi acoperite cu un strat subțire de ulei antirugină sau lac protector pentru a preveni coroziunea și oxidarea suprafeței în timpul depozitării și transportului. Finisajul brut este disponibil și pentru aplicarea imediată a stratului de acoperire la destinație.
Grupare:Țevile de dimensiuni și specificații similare sunt legate cu grijă în fascicule hexagonale sau dreptunghiulare. Acestea sunt fixate cu benzi de oțel (de obicei 3-5 benzi per fascicul) pentru a preveni mișcarea în interiorul fasciculului.
Capace de capăt:Capacele de capăt din plastic (PE sau PP) sunt plasate la ambele capete ale fiecărei țevi pentru a proteja capetele teșite, capetele netede și conexiunile filetate de deteriorarea prin impact, pătrunderea resturilor și umezeală.
Căptușeală și amortizare:Pentru comenzile premium de export, se pot utiliza materiale de umplutură, cum ar fi inele de spumă sau benzi de cauciuc, între straturile de țevi pentru a preveni abraziunea și deteriorarea stratului de acoperire în timpul manipulării.
Lăzi sau cutii din lemn:Pentru țevi cu pereți subțiri, tuburi de precizie sau comenzi cu acoperire premium, țevile pot fi ambalate în lăzi rezistente din lemn sau în cutii din placaj pentru a oferi o protecție sporită împotriva forțelor externe și a manipulării brutale.
Transport:
Mijloc de transport:Țevi transportate prin nave container (20ft/40ft), vrachiere sau transport feroviar, în funcție de destinație, volum și urgență. Transport aerian disponibil pentru transporturi de mostre sau expedieri critice în timp.
Containerizare:Comenzi mici și medii încărcate în containere maritime standard, protejând încărcătura de intemperii, umiditate și contaminanți externi în timpul transportului.
Încărcare nave vrac:Comenzi de volum mare (de obicei >200 de tone) încărcate direct în vrachiere. Grinzile de ridicare și barele de împrăștiere previn deteriorarea; dunajul și ancorarea fixează încărcătura împotriva mișcărilor mării.
Etichetare și documentație:Fiecare pachet este etichetat clar cu gradul, standardul, dimensiunile, numărul de căldură și instrucțiunile de manipulare. Documentația completă (factură comercială, listă de ambalare, conosament, certificat de origine, certificate de testare la fabrica de mărfuri) este pregătită pentru o vămuire fără probleme.
Fixare sigură:Legături fixate cu chingi de oțel, saci de dunaj sau contravântuiri din lemn pentru a preveni deplasarea, rostogolirea sau deteriorarea în timpul transportului.
Urmărire și asigurare:Numere de urmărire a containerelor furnizate pentru monitorizare în timp real. Asigurare maritimă de marfă (Toate Riscurile sau cu Avaria) disponibilă la cerere.
În concluzie, Womic Steel se asigură că toate țevile din oțel ERW sunt ambalate cu măsuri de protecție de vârf în industrie și expediate folosind metode de transport fiabile pentru a ajunge la destinație în condiții optime. Ambalarea și procedurile de expediere adecvate sunt esențiale pentru păstrarea integrității și calității produselor livrate.
10. Avantajele și întrebări frecvente despre Womic Steel
De ce să alegeți un parteneriat cu Womic Steel?
Ghișeu unic:Gamă completă, de la țevi API 5L ERW până la fitinguri OEM corespunzătoare (coturi, teuri, reducții, flanșe, capace) în clase de materiale compatibile, inclusiv oțel carbon, oțel aliat și oțel inoxidabil.
Conformitate tehnică:Certificate complete de testare la moară (EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2) furnizate cu fiecare livrare, detaliind compoziția chimică exactă, rezultatele testelor mecanice și rapoartele de examinare nedistructivă.
Servicii cu valoare adăugată:Teşire frontală (30°-35°), filetare și cuplare, instalare capace din plastic și acoperire anticorozivă (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxid, galvanizare) disponibile intern sau prin intermediul unor facilități partenere calificate.
Logistică competitivă:Parteneriatul strategic cu expeditori de mărfuri la nivel global asigură o încărcare optimizată a containerelor (maximizarea cantității per container) și transport maritim internațional eficient din punct de vedere al costurilor, cu timpi de tranzit fiabili.
Inventar și disponibilitate:Stocul extins de dimensiuni standard API 5L X52 (diametru exterior 2"-24", Schedule 10-80) asigură termene scurte de livrare și răspuns rapid la cerințele urgente ale proiectului. Dimensiuni personalizate produse la cerere, cu un timp de livrare tipic de 30-45 de zile.
Capacitatea de servire a surselor:Capacitate completă de a furniza țevi PSL2 cu testare HIC și SSC conform standardelor NACE pentru aplicații cu gaze acide. Duritate controlată la ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Alegeți Womic Steel Group ca partener de încredere pentru țevi de oțel API 5L X52 ERW de înaltă calitate și performanțe de livrare imbatabile. Vă așteptăm să ne contactați!
Site web: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat:
Victor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Întrebări frecvente (FAQ)
Î: Care este diferența dintre S275JRH și S235JRH?
R: S275JRH are o rezistență la curgere mai mare (275 MPa față de 235 MPa) - cu aproximativ 17% mai puternică. S275JRH este destinat construcțiilor generale, unde o rezistență suplimentară este benefică. S235JRH este mai economic pentru aplicații ușoare.
Î: Care este diferența dintre S275JRH și S355JRH?
R: S355JRH are o rezistență la curgere mai mare (355 MPa față de 275 MPa) - cu aproximativ 29% mai rezistentă. S275JRH este destinat construcțiilor generale. S355JRH este destinat aplicațiilor structurale grele și cu sarcini mari. S275JRH oferă o valoare mai bună pentru structurile tipice ale clădirilor.
Î: Ce forme sunt disponibile pentru S275JRH?
A: Rotunde (CHS), pătrate (SHS) și dreptunghiulare (RHS). Diametru exterior rotund: 21,3-610 mm. Pătrate: 25x25 până la 500x500 mm. Dreptunghiulare: 40x20 până la 600x400 mm.
Î: Care este diferența dintre EN 10219 și EN 10210 pentru S275?
R: EN 10219 este format la rece (ERW) - toleranțe mai stricte, finisaj superior al suprafeței, cost mai mic. EN 10210 este finisat la cald - tensiuni reziduale mai mici. Pentru construcții generale, EN 10219 S275JRH este alegerea standard.
Î: Poate fi sudat S275JRH?
R: Da. Sudabilitate excelentă. Nu este necesară preîncălzirea pentru grosimi de perete sub 20 mm. Se utilizează consumabile ER70S-6 (MIG) sau E6013/E7018 (SMAW). Potrivit pentru sudarea generală în fabricație.
Î: Care este lungimea maximă disponibilă pentru S275JRH?
A: Lungimi standard: 6 m și 12 m. Lungimi personalizate de până la 18 m pentru dimensiuni rotunde sub 168 mm. Pătrate și dreptunghiulare sunt de obicei limitate la 12 m.
Î: Ce finisaje de suprafață sunt disponibile?
A: Nesudate (sudate cu crustă de laminare), uleiate (antirugină ușoară), amorsate (grund de atelier), galvanizate la cald (acoperire cu zinc). Pentru structuri exterioare, se recomandă galvanizarea.
Î: Puteți oferi inspecție de către o terță parte pentru țevile S275JRH?
R: Da. Sunt disponibile inspecții de către SGS, BV, TÜV, ABS, DNV, LR. Certificate 3.2 furnizate la cerere.
Î: Care este timpul de livrare obișnuit pentru țevile S275JRH ERW?
R: Dimensiuni stoc: 15-20 zile. Dimensiuni personalizate: 25-35 zile. Galvanizarea adaugă 10-15 zile.
Î: Ce documentație furnizați?
A: Certificat de testare la moară (EN 10204 Tip 3.1 sau 3.2), raport dimensional, marcaj CE (DoP), listă de colisaj, factură, conosament.
Î: Este S275JRH potrivit pentru schele?
R: Da. S275JRH este utilizat în mod obișnuit pentru tuburi de schele, de obicei cu diametrul exterior de 48,3 mm × 3,2 mm sau grosimea peretelui de 4,0 mm. Respectă cerințele EN 39 și BS 1139 pentru schele.










