1. Womic Steel: Capacități de producție și puterea companiei
Womic Steel Group este un producător de top și exportator global, cu peste 20 de ani de experiență în producerea de produse tubulare din oțel carbon, aliaj și oțel inoxidabil. Facilitatea noastră de producție de țevi ERW de ultimă generație se întinde pe o capacitate de producție cuprinzătoare de peste 15.000 de tone pe lună pentru țevi de oțel sudate prin rezistență electrică.
Interval de dimensiuni de producție pentru țeava AS/NZS 1163 C350L0 ERW:Diametru exterior rotund de la 21,3 mm la 610 mm (1/2 inch la 24 inch) cu grosimea peretelui de la 2,0 mm la 16,0 mm. Dimensiuni pătrate de la 25 mm x 25 mm la 500 mm x 500 mm. Dimensiuni dreptunghiulare de la 40 mm x 20 mm la 600 mm x 400 mm. Lungimi aleatorii simple de 6 m, lungimi aleatorii duble de 12 m sau lungimi personalizate, după cum este necesar.
Certificări de calitate și conformitate cu reglementările:
Certificat ISO 9001:2015:Sistem de management al calității care asigură o calitate constantă a produselor.
Conformitate cu AS/NZS 1163:Respectare deplină a standardului australian/neozeelandez pentru profile tubulare din oțel structural sudat, formate la rece.
Marcaj CE (EN 10219):Respectarea echivalentă a standardului european privind flexibilitatea pieței.
Certificare EN 10204 3.2:Certificat de inspecție 3.2 validat de TÜV, LR, BV sau SGS.
Aprobări de inspecție de către terți (TPI):Produse aprobate de SGS, BV, ABS, LR, DNV, TÜV.
Recunoaștere globală:Furnizor de încredere pentru companii de construcții și firme de inginerie care deservesc peste 80 de țări, inclusiv Australia și Noua Zeelandă.
2. Țeavă de oțel AS/NZS 1163 C350L0 ERW: Compoziția materialului și caracteristicile de performanță
AS/NZS 1163 C350L0 este o secțiune tubulară structurală sudată, formată la rece, fabricată prin sudare prin rezistență electrică (ERW) fără tratament termic ulterior. Standardul se aplică secțiunilor tubulare structurale utilizate pentru aplicații structurale și inginerești generale.
Explicație a denumirii clasei:
AS/NZS 1163Număr standard (Australia/Noua Zeelandă)
CSecțiune formată la rece
350Rezistență minimă la curgere (MPa)
LProprietăți de impact garantate ale materialului
0Test de impact la temperatură joasă la 0°C
Compoziția chimică a țevii de oțel AS/NZS 1163 C350L0 ERW (Analiza cu oală de coajă, % din masă):
| Element | Cmax | Si max | Mn max | Pmax | S maxim | Cr max | Mo maxim | Al maxim | Ti max | Microaliere | CE maxim |
| C350L0 | 0,20 | 0,25 | 1,60 | 0,030 | 0,030 | 0,30 | 0,10 | 0,10 | 0,04 | 0,15 | 0,43 |
*Notă: Pentru secțiunile circulare tubulare (CHS), limita de siliciu trebuie să fie de 0,45%. Echivalentul în carbon (CE) se calculează din următoarea ecuație: CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15.*
Proprietăți mecanice ale țevii de oțel AS/NZS 1163 C350L0 ERW (temperatura camerei):
| Proprietate | Cerința C350L0 |
| Rezistență la curgere (min) | 350 MPa |
| Rezistență la tracțiune (min) | 430 MPa |
| Alungire (min pentru 5,65√So) | 16-20% (depinde de raportul do/t) |
Cerințe de alungire în funcție de tipul de secțiune:
| Tipul secțiunii | do/t ≤ 15 | 15 < do/t ≤ 30 | do/t > 30 |
| Secțiuni circulare tubulare (CHS) | 16% | 18% | 20% |
| Dreptunghiular/SHS (l/t ≤15) | 12% | 14% | 16% |
Proprietăți de impact pentru țevile din oțel AS/NZS 1163 C350L0 ERW (crestături Charpy în V):
| Grad | Temperatura de testare | Energie medie (min) | Energie individuală (min) |
| C350L0 | 0°C | 27 de jouli | 20 de jouli |
*Notă: Testarea la impact este necesară pentru grosimi ale peretelui ≥ 6 mm. Denumirea L0 garantează rezistența la impact la 0°C, ceea ce face ca C350L0 să fie ideal pentru aplicații în climat rece, unde performanța la temperaturi scăzute este critică.*
Comparație grad AS/NZS 1163:
| Grad | Rezistență la curgere | Rezistență la tracțiune | Temperatura de impact | Aplicație tipică |
| C250 | 250 MPa | 320 MPa | Nu este necesar | Structură ușoară, construcții generale |
| C250L0 | 250 MPa | 320 MPa | 0°C | Structurale luminoase pentru climat rece |
| C350 | 350 MPa | 430 MPa | Nu este necesar | Rezistență ridicată, climă moderată |
| C350L0 | 350 MPa | 430 MPa | 0°C | Rezistență ridicată, climă rece |
| C450 | 450 MPa | 500 MPa | Nu este necesar | Rezistență maximă, inginerie grea |
| C450L0 | 450 MPa | 500 MPa | 0°C | Rezistență maximă, climă rece |
*Notă: C350L0 este cea mai utilizată clasă de oțel rezistentă la temperaturi scăzute pentru clădiri comerciale și suporturi de poduri în regiunile reci. De exemplu, în proiectele de iarnă din Auckland, C350L0 SHS (secțiune pătrată tubulară) este adesea utilizat pentru stâlpi portanți.*
3. Interval dimensional și conformitate cu standardele pentru țevile de oțel AS/NZS 1163 C350L0 ERW
Womic Steel furnizează țevi AS/NZS 1163 C350L0 ERW într-un spectru dimensional larg, în conformitate cu standardul AS/NZS 1163.
| Articol | Specificații |
| Standard | AS/NZS 1163 (Secțiuni tubulare din oțel structural, formate la rece) |
| Grad | C350L0 |
| Procesul de fabricație | Sudură prin rezistență electrică (ERW) formată la rece |
| Opțiuni de formă | Rotund (CHS) / Pătrat (SHS) / Dreptunghiular (RHS) |
| Interval diametru exterior rotund | 21,3 mm – 610 mm (1/2" – 24") |
| Interval de dimensiuni pătrate | 25x25mm – 500x500mm |
| Interval de dimensiuni dreptunghiulare | 40x20mm – 600x400mm |
| Interval de grosime a peretelui | 2,0 mm – 16,0 mm (rotund) / până la 16 mm (dreapta/spațiul drept) |
| Lungime | 6m, 12m sau personalizat până la 18m |
| Finalizare finală | Capăt simplu / Capăt teșit |
| Finisajul suprafeței | Netratat / Uleiat / Amorsat / Galvanizat la cald / FBE / 3PE |
Toleranțe dimensionale conform AS/NZS 1163:
| Caracteristică | Toleranţă |
| Dimensiuni externe | ±1% (min. 0,5 mm) |
| Grosimea peretelui (t) | ±10% |
| Concavitate/Convexitate | Maxim 0,8% sau 0,5 mm |
| Pătratura laturilor | 90° ±1° |
| Rectitudini | 0,15% din lungimea totală |
| Twist | 2 mm + 0,5 mm/m lungime |
| Masă pe unitatea de lungime | Nu mai puțin de 0,96 x masa specificată |
| Toleranță lungime freză | 0, +100 mm |
| Lungime de precizie (<6m) | 0, +5mm |
| Lungime de precizie (6-10 m) | 0, +15 mm |
4. Dimensiuni și specificații disponibile - Țeavă de oțel ERW
| NB | Dimensiune | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1.24 | 1,73 | 2.41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7.47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3.38 | 1,65 | 2,77 | 3.38 | 4,55 | 4,55 | 6.35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6.35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5.08 | 5.08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5.54 | 5.54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3.05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9.53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5.49 | 2.11 | 3.05 | 5.49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3.05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3.05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13.49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3.40 | 6,55 | 9.53 | 9.53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3.40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6.35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9.27 | 3.40 | 4.19 | 6.35 | 9.27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9.53 | 3,96 | 4,57 | 6.35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9.53 | 3,96 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9.53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38.10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9.53 | 4,78 | 5.54 | 6.35 | 9.53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9.53 | 5.54 | 6.35 | 6.35 | 9.53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9.53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Notă: Disponibilitatea grosimii peretelui poate varia în funcție de diametrul țevii și de capacitatea de fabricație. Dimensiuni personalizate în afara acestui interval sunt disponibile la cerere.
5. Standarde comune pentru țevile de oțel ERW fabricate de Womic Steel
| Standard | Note regulate | Aplicație tipică |
| API 5L (Specificație pentru țevi de linie) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Transport de petrol și gaze, conducte onshore/offshore |
| Țevi ASTM și țevi structurale | ||
| ASTM A53 (Specificație pentru țevi din oțel, negre și imersate la cald, zincate, sudate și fără sudură) | GR.A, GR.B | Apă, gaz, abur, aer, aplicații structurale |
| ASTM A135 (Specificație pentru țevi de oțel sudate cu rezistență electrică) | GR.A, GR.B | Servicii de apă, gaze, abur și rafinărie |
| ASTM A252 (Specificație pentru piloți din țevi de oțel sudate și fără sudură) | GR.1, GR.2, GR.3 | Piloți de fundație, piloți marini, fundație de pod |
| ASTM A500 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la rece) | GR.A, GR.B, GR.C | Tuburi structurale, cadre de clădiri, poduri |
| ASTM A501 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la cald) | GR.A, GR.B | Aplicații structurale grele, coloane, ferme |
| Cazan și schimbător de căldură ASTM (ERW) | ||
| ASTM A178 (Specificație pentru țevi de cazane din oțel carbon și oțel carbon-mangan sudate cu rezistență electrică) | Gradul A, C, D | Tuburi de cazan, tuburi de supraîncălzitor |
| ASTM A214 (Specificație pentru schimbătoare de căldură și tuburi de condensare din oțel carbon sudate cu rezistență electrică) | — | Schimbătoare de căldură, condensatoare |
| ASTM A250 (Specificație pentru tuburi de cazane și supraîncălzitoare din oțel feritic sudat cu rezistență electrică) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Cazan și supraîncălzitor de înaltă temperatură |
| ASTM A334 (Specificație pentru țevi din oțel carbon și aliat fără sudură și sudate pentru utilizare la temperatură joasă) | GR.1, GR.3, GR.6 | Serviciu criogenic la temperatură joasă |
| Standarde EN / DIN / BS | ||
| EN 10217-1 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat cu proprietăți specificate la temperatura camerei) | P235TR1, P265TR1 | Recipiente sub presiune, tambure de cazane, conducte de înaltă presiune |
| EN 10217-2 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat și aliat cu proprietăți specificate la temperaturi ridicate) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Temperatură ridicată, tuburi de cazan, schimbătoare de căldură |
| EN 10219-1 (Secțiuni tubulare din oțel sudate, formate la rece, pentru scopuri structurale) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Aplicații structurale, construcții de clădiri, poduri |
| EN 10210 (Secțiuni tubulare structurale finisate la cald din oțeluri nealiate și cu granulație fină) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Profile tubulare, fără sudură/formate la cald, pentru scopuri structurale, construcții de clădiri, poduri |
| EN 10025-2 (Produse laminate la cald din oțeluri structurale - Oțeluri structurale nealiate) | S235JR, S275JR, S355JR, | Construcții metalice generale, inginerie civilă |
| EN 10255 (Tuburi din oțel nealiat, adecvate pentru sudare și filetare) | S195T, S235JRTH | Sisteme de conducte filetate pentru apă, gaz, canalizare |
| EN 10305-2 (Tuburi de oțel pentru aplicații de precizie - Tuburi sudate trase la rece) | E215, E235, E355 | Aplicații de precizie, cilindri hidraulici |
| BS 1387 (Specificații pentru tuburi și tuburi din oțel cu filet și mufă) | Clasa A, B, C | Apă, gaz, abur, schele, țeavă filetată |
| DIN 2458 (Tuburi și fitinguri din oțel sudate - Condiții tehnice generale de livrare) | St37.0, St44.0, St52.0 | Tuburi de oțel sudate generale, aplicații structurale |
| ISO și alte standarde | ||
| ISO 3183 (Industria petrolului și a gazelor naturale - Țevi de oțel pentru sisteme de transport prin conducte) | L245, L290, L360, L415 | Conducte de petrol și gaze (echivalent ISO cu API 5L) |
| ISO 65 (Tuburi de oțel pentru apă, gaz și canalizare - Tuburi filetate) | Mediu, Greu | Apă, gaz, canalizare, țeavă filetată |
| CSA G40.21 (Oțel de calitate structurală - standard canadian) | 44W, 50W | Aplicații structurale (Canada) |
| AS 1163 (Secțiuni tubulare din oțel structural - standard australian) | C250, C350, C450 | Profile tubulare structurale (Australia) |
| GOST 10706 (Țevi de oțel sudate pentru conducte și structuri - standard rusesc) | St20, St35, St45 | Conducte, aplicații structurale (Rusia) |
Utilizare:Transportul de petrol și gaze, apă și canalizare, proiecte structurale, schele, fundații cu piloni, fluide de înaltă presiune, procesare chimică, generare de energie electrică, construcții, inginerie marină, tuburi de cazane, schimbătoare de căldură, supraîncălzitoare, condensatoare, servicii la temperatură joasă, aplicații de precizie, cilindri hidraulici, sisteme de țevi filetate
6. Procesul de fabricație - Țeavă de oțel ERW / HFW
Inspecția materiilor prime:Rulourile de oțel primite sunt verificate pentru compoziția chimică, proprietățile mecanice și calitatea suprafeței. Fiecărei rulouri i se atribuie un număr de căldură unic pentru trasabilitate completă.
Derulare și nivelare:Bobinele sunt derulate și nivelate pentru a aplatiza banda și a îndepărta setul de bobine, asigurând o planeitate uniformă pentru o formare consistentă.
Frezarea și tăierea muchiilor:Ambele margini ale benzii sunt frezate la o toleranță precisă de lățime (±0,5 mm), creând o suprafață curată și paralelă pentru formarea sudurii de înaltă calitate.
Formare la rece:Banda nivelată trece prin role de formare care o modelează treptat într-o carcasă tubulară cilindrică deschisă.
Sudare de înaltă frecvență (HFW/ERW):Curentul de înaltă frecvență (200-500 kHz) încălzește muchiile de îmbinare la temperatura de forjare (1.350-1.500 °C). Rolele de presare presează muchiile încălzite împreună, creând o sudură forjată fără material de adaos.
Îndepărtarea cordonului de sudură:Lamele de șlefuire cu carbură de aluminiu îndepărtează umezeala internă și externă cât timp sunt fierbinți, producând o suprafață netedă cu o armătură minimă a sudurii.
Dimensionare:Țeava sudată trece prin role de calibrare pentru a obține o toleranță precisă la diametrul exterior (±0,5% până la ±1,0%). Role suplimentare produc forme pătrate/dreptunghiulare, dacă este necesar.
Tratament termic (opțional):Normalizarea la 890-930°C poate fi aplicată pentru o ductilitate îmbunătățită sau o ameliorare a stresului, producând o microstructură uniformă de ferită-perlită.
Tăiere la lungime:Țeava este tăiată la lungimile specificate folosind ferăstraie de tăiat cu precizie de ±3 mm.
Testare nedistructivă:
●Testare cu ultrasunete (UT):Inspecție 100% a sudurii și a corpului țevii pentru laminări, incluziuni și lipsă de fuziune.
●Testarea curenților turbionari (ET):Inspecție continuă a calității sudurii online.
●Testare hidrostatică:Fiecare țeavă a fost testată la 95% din SMYS timp de minimum 10 secunde.
Finisare finală:Capete simple, capete teșite (30°-35° cu unghi de aterizare de 1,6 mm) sau capete filetate, conform specificațiilor clientului.
Inspecție finală și marcare:Inspecție vizuală, verificare dimensională (diametru exterior, greutate, lungime, liniaritate) și marcare permanentă conform standardului (grad, dimensiune, număr de căldură, producător).
7. Proceduri de control al calității și testare
| Etapă | Metoda de inspecție | Scop |
| Materii prime | Analiză chimică (spectrometru OES) | Verificați conformitatea cu limitele de compoziție API 5L |
| Materii prime | Testarea la tracțiune | Verificați curgerea, rezistența la tracțiune, alungirea |
| În curs de desfășurare | Inspecție dimensională (micrometre, șublere) | Monitorizați diametrul exterior și greutatea în timpul formării și dimensionării |
| Zonă de sudură | Testare cu ultrasunete (UT) - Online | Detectarea discontinuităților sudurii, a lipsei de fuziune |
| Zonă de sudură | Testarea curenților turbionari (ET) - Online | Monitorizarea continuă a calității sudurii |
| Zonă de sudură | Macro-examinare a sudurii | Verificarea penetrării sudurii și a geometriei fuziunii |
| Țeavă finisată | Testare hidrostatică (min. 10 sec la 95% SMYS) | Verificați integritatea presiunii și etanșeitatea |
| Țeavă finisată | Testare cu ultrasunete (UT) - Off-Line (Opțional) | Inspecție laminară completă a corpului |
| Țeavă finisată | Inspecția particulelor magnetice (MPI) | Detectarea fisurilor superficiale (sudură și zone periculoase) |
| Țeavă finisată | Test de impact Charpy cu crestătură în V | Verificarea rezistenței la temperaturi scăzute (PSL2) |
| Țeavă finisată | Test de duritate (HRC / HV10) | Verificați limitele maxime de duritate (serviciu acru) |
| Țeavă finisată | Test de îndoire ghidat (față și rădăcină) | Verificarea ductilității și solidității sudurii |
| Țeavă finisată | Test de aplatizare | Verificarea ductilității și a solidității corpului țevii |
| Țeavă finisată | Inspecție dimensională și vizuală | Verificați diametrul exterior, greutatea, lungimea, liniaritatea și calitatea suprafeței |
| Țeavă finisată | Verificarea marcajului | Asigurați marcajul permanent conform API 5L |
Teste suplimentare pentru PSL2 / Serviciu acru:
● Test HIC (fisurare indusă de hidrogen) conform NACE TM0284
● Test SSC (fisurare sub stres sulfuric) conform NACE TM0177 Metoda A
● Testare la impact CVN la -10°C, -20°C sau -46°C
● Verificare duritate (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 pentru rezistență la HIC)
Documentația calității:
● Certificat de testare la moară conform EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2
● Raport de testare hidrostatică (țeavă cu țeavă)
● Raport de inspecție UT / ET
● Trasabilitate de la numărul de căldură până la țeava finită
8. Aplicații principale Țeavă de oțel ERW
Țevile ERW sunt componente esențiale în transportul petrolului și gazelor și în diverse aplicații industriale:
Transport de petrol și gaze:Conducte de lungă distanță, onshore și offshore, pentru țiței, gaze naturale și produse petroliere rafinate.
Transportul fluidelor la înaltă presiune:Linii de injecție a apei, sisteme de eliminare a apei produse și transfer de fluide la înaltă presiune în câmpuri petroliere și instalații de procesare.
Proiecte de conducte onshore:Linii de colectare transcontinentale, linii principale și conducte de distribuție în câmpurile de petrol și gaze.
Sisteme de conducte offshore:Conducte de curgere, coloane și conducte de export submarine pentru platforme offshore și completări submarine (cu opțiuni de PSL2 și servicii acide).
Medii de service acide:Conducte care transportă gaz acid umed (care conține H₂S) care necesită PSL2 cu cerințe suplimentare, inclusiv rezistența HIC și SSC conform standardelor NACE.
Transmiterea apei:Conducte de alimentare cu apă de diametru mare, sisteme de irigații și transport de apă brută pentru uz municipal și industrial.
Epurare a apelor uzate și a canalizării:Conducte de evacuare a efluenților, conducte ale stației de epurare și sisteme de manipulare a nămolului.
Aplicații structurale industriale:Rafturi, suporturi, elemente de fixare și componente structurale pentru țevi în rafinării, uzine petrochimice și instalații industriale.
Instalații de procesare a petrolului și gazelor:Conducte de flux, colectoare, distribuitoare și conducte de interconectare în instalații de procesare și stații de compresoare.
EPC și conducte pentru instalații:Conducte de proces și utilități în rafinării, uzine de procesare a gazelor, complexe chimice și instalații de producere a energiei electrice.
9. Ambalare și expediere
Țevile ERW sunt ambalate și expediate cu cea mai mare grijă pentru a asigura protecția lor în timpul transportului. Iată o descriere a procesului de ambalare și expediere:
Ambalaj:
Strat protector:Înainte de ambalare, țevile pot fi acoperite cu un strat subțire de ulei antirugină sau lac protector pentru a preveni coroziunea și oxidarea suprafeței în timpul depozitării și transportului. Finisajul brut este disponibil și pentru aplicarea imediată a stratului de acoperire la destinație.
Grupare:Țevile de dimensiuni și specificații similare sunt legate cu grijă în fascicule hexagonale sau dreptunghiulare. Acestea sunt fixate cu benzi de oțel (de obicei 3-5 benzi per fascicul) pentru a preveni mișcarea în interiorul fasciculului.
Capace de capăt:Capacele de capăt din plastic (PE sau PP) sunt plasate la ambele capete ale fiecărei țevi pentru a proteja capetele teșite, capetele netede și conexiunile filetate de deteriorarea prin impact, pătrunderea resturilor și umezeală.
Căptușeală și amortizare:Pentru comenzile premium de export, se pot utiliza materiale de umplutură, cum ar fi inele de spumă sau benzi de cauciuc, între straturile de țevi pentru a preveni abraziunea și deteriorarea stratului de acoperire în timpul manipulării.
Lăzi sau cutii din lemn:Pentru țevi cu pereți subțiri, tuburi de precizie sau comenzi cu acoperire premium, țevile pot fi ambalate în lăzi rezistente din lemn sau în cutii din placaj pentru a oferi o protecție sporită împotriva forțelor externe și a manipulării brutale.
Transport:
Mijloc de transport:Țevi transportate prin nave container (20ft/40ft), vrachiere sau transport feroviar, în funcție de destinație, volum și urgență. Transport aerian disponibil pentru transporturi de mostre sau expedieri critice în timp.
Containerizare:Comenzi mici și medii încărcate în containere maritime standard, protejând încărcătura de intemperii, umiditate și contaminanți externi în timpul transportului.
Încărcare nave vrac:Comenzi de volum mare (de obicei >200 de tone) încărcate direct în vrachiere. Grinzile de ridicare și barele de împrăștiere previn deteriorarea; dunajul și ancorarea fixează încărcătura împotriva mișcărilor mării.
Etichetare și documentație:Fiecare pachet este etichetat clar cu gradul, standardul, dimensiunile, numărul de căldură și instrucțiunile de manipulare. Documentația completă (factură comercială, listă de ambalare, conosament, certificat de origine, certificate de testare la fabrica de mărfuri) este pregătită pentru o vămuire fără probleme.
Fixare sigură:Legături fixate cu chingi de oțel, saci de dunaj sau contravântuiri din lemn pentru a preveni deplasarea, rostogolirea sau deteriorarea în timpul transportului.
Urmărire și asigurare:Numere de urmărire a containerelor furnizate pentru monitorizare în timp real. Asigurare maritimă de marfă (Toate Riscurile sau cu Avaria) disponibilă la cerere.
În concluzie, Womic Steel se asigură că toate țevile din oțel ERW sunt ambalate cu măsuri de protecție de vârf în industrie și expediate folosind metode de transport fiabile pentru a ajunge la destinație în condiții optime. Ambalarea și procedurile de expediere adecvate sunt esențiale pentru păstrarea integrității și calității produselor livrate.
10. Avantajele și întrebări frecvente despre Womic Steel
Ghișeu unic:Gamă completă, de la țevi API 5L ERW până la fitinguri OEM corespunzătoare (coturi, teuri, reducții, flanșe, capace) în clase de materiale compatibile, inclusiv oțel carbon, oțel aliat și oțel inoxidabil.
Conformitate tehnică:Certificate complete de testare la moară (EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2) furnizate cu fiecare livrare, detaliind compoziția chimică exactă, rezultatele testelor mecanice și rapoartele de examinare nedistructivă.
Servicii cu valoare adăugată:Teşire frontală (30°-35°), filetare și cuplare, instalare capace din plastic și acoperire anticorozivă (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxid, galvanizare) disponibile intern sau prin intermediul unor facilități partenere calificate.
Logistică competitivă:Parteneriatul strategic cu expeditori de mărfuri la nivel global asigură o încărcare optimizată a containerelor (maximizarea cantității per container) și transport maritim internațional eficient din punct de vedere al costurilor, cu timpi de tranzit fiabili.
Inventar și disponibilitate:Stocul extins de dimensiuni standard API 5L X52 (diametru exterior 2"-24", Schedule 10-80) asigură termene scurte de livrare și răspuns rapid la cerințele urgente ale proiectului. Dimensiuni personalizate produse la cerere, cu un timp de livrare tipic de 30-45 de zile.
Capacitatea de servire a surselor:Capacitate completă de a furniza țevi PSL2 cu testare HIC și SSC conform standardelor NACE pentru aplicații cu gaze acide. Duritate controlată la ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Alegeți Womic Steel Group ca partener de încredere pentru țevi de oțel API 5L X52 ERW de înaltă calitate și performanțe de livrare imbatabile. Vă așteptăm să ne contactați!
Site web: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat:
Victor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Întrebări frecvente (FAQ)
Î: Ce înseamnă C350L0 în AS/NZS 1163?
A: „C” = Deformat la rece, „350” = rezistență minimă la curgere de 350 MPa, „L” = proprietăți de impact garantate, „0” = test de impact la temperatură joasă la 0°C. C350L0 are o rezistență minimă la curgere de 350 MPa și o energie de impact Charpy garantată de 27J la 0°C.
Î: Care este diferența dintre C350 și C350L0?
R: C350 nu are cerințe obligatorii de testare la impact, fiind potrivit pentru climate moderate. C350L0 necesită testare Charpy la impact la 0°C (27J medie, 20J individual), ceea ce îl face potrivit pentru aplicații în climate reci și proiecte care necesită rezistență garantată la temperaturi scăzute.
Î: Ce forme sunt disponibile pentru AS/NZS 1163 C350L0?
A: Rotunde (Secțiuni circulare tubulare - CHS), pătrate (Secțiuni pătrate tubulare - SHS) și dreptunghiulare (Secțiuni dreptunghiulare tubulare - RHS). Toate cele trei forme sunt disponibile în calitatea C350L0.
Î: Care este diferența dintre tuburile structurale formate la rece (AS/NZS 1163) și cele finisate la cald?
R: AS/NZS 1163 este format la rece (proces ERW) cu toleranțe dimensionale mai stricte, un finisaj de suprafață mai bun și un cost mai mic. Nu se aplică niciun tratament termic ulterior. Acesta este standardul pentru majoritatea aplicațiilor structurale din Australia și Noua Zeelandă.
Î: Poate fi sudat C350L0? Există cerințe speciale?
R: Da, sudabilitate excelentă cu echivalent scăzut de carbon (CE max. 0,43%). Nu este necesară preîncălzirea pentru grosimi ale peretelui sub 16 mm în condiții normale. Se utilizează consumabile ER70S-6 (MIG) sau E7018 (SMAW). Materialul este potrivit pentru sudare fără precauții speciale.
Î: Care este lungimea maximă disponibilă pentru țevile C350L0?
A: Lungimi standard: 6 m și 12 m. Lungimi personalizate de până la 18 m pentru dimensiuni rotunde sub 168 mm. Secțiunile pătrate și dreptunghiulare sunt de obicei limitate la 12 m. Lungimile prelucrate pot fi aleatorii de 4-16 m sau fixe, conform specificațiilor la momentul comenzii.
Î: Ce finisaje de suprafață sunt disponibile pentru țevile AS/NZS 1163?
A: Nesudate (sudate cu crustă de laminare), uleiate (antirugină ușoară), vopsite în negru, amorsate (amorsă de atelier), galvanizate prin imersie, FBE (epoxidice lipite prin topire), 3PE/2PE, 3PP/2PP. Zincarea prin imersie este comună pentru medii exterioare și corozive.
Î: Care sunt opțiunile de finisare finală?
A: Tăiere dreaptă (capete simple), capete teșite (pentru sudare), capete filetate și capete canelate. Pregătirea capetelor poate fi personalizată pentru a îndeplini cerințele specifice de instalare.
Î: Puteți oferi inspecție de către o terță parte pentru țevile AS/NZS 1163?
R: Da. Sunt disponibile inspecții de către SGS, BV, TÜV, ABS, DNV, LR. Certificate 3.2 furnizate la cerere. Testarea include analize chimice, teste de tracțiune, teste de impact (pentru clasele L0) și teste de aplatizare.
Î: Care este timpul de livrare obișnuit pentru țevile AS/NZS 1163 C350L0 ERW?
R: Dimensiuni stoc: 15-25 zile. Dimensiuni personalizate: 30-45 zile. Galvanizarea adaugă 10-15 zile. Clasa L0 cu testare la impact este standard pentru C350L0, nu este necesar timp suplimentar.
Î: Ce documentație furnizați pentru transporturile de țevi C350L0?
A: Certificat de testare la laminare (EN 10204 Tip 3.1 sau 3.2), raport de testare la impact (0°C), raport de testare la tracțiune, raport dimensional, listă de ambalare, factură, conosament. Marcaj CE disponibil la cerere.
Î: Este C350L0 potrivit pentru zone seismice?
R: Da. C350L0 cu rezistență garantată la impact la 0°C oferă o ductilitate excelentă și o absorbție a energiei, fiind potrivit pentru aplicații seismice. Testul de impact Charpy cu crestătură în V asigură rezistența la fractură în condiții de încărcare dinamică.











