Țeavă de oțel API 5L X52 ERW: Țeavă de înaltă rezistență pentru transportul de petrol și gaze

Scurtă descriere:

Womic Steel furnizează țevi din oțel API 5L X52 ERW de înaltă calitate pentru conducte de transport petrol și gaze. Țeava X52 este utilizată pe scară largă pentru proiecte de conducte onshore și offshore, transport fluide la înaltă presiune și medii cu acide. Diametru exterior de la 60,3 mm la 610 mm (2 până la 24 inch), grosime a peretelui de la 4,0 mm la 19,1 mm (Schema 10 până la Schema 80), lungime de până la 18 m. Certificat de laminare, test hidrostatic, inspecție UT/ET, capăt teșit, capace din plastic, acoperire 3PE/FBE disponibilă. Preț competitiv și livrare rapidă.

Dimensiunea țevii de oțel ERW:Diametru exterior: 60,3 mm - 610 mm (2″ - 24″), Grosime perete: 4,0 mm - 19,1 mm (Sch10-Sch80), Lungime: 6 m, 12 m sau după cum este necesar

Standard și grad de țeavă de oțel ERW:API 5L PSL1/PSL2 Grad X52 (L360); Disponibil și GR.B, X42, X46, X56, X60, X65, X70

Utilizarea țevilor de oțel ERW:Conducte de transport petrol și gaze, transport fluide la înaltă presiune, proiecte de conducte onshore și offshore, mediu de lucru acid, aplicații structurale industriale, tratarea apei și a apelor uzate, procesare chimică

Womic SteelOferim țevi, fitinguri, țevi și fitinguri din oțel API 5L X52 ERW de înaltă calitate și prețuri competitive. Certificat de laminare, test hidrostatic, inspecție UT/ET, capăt teșit, capace din plastic, acoperire 3PE/FBE disponibile. Livrare rapidă și cele mai bune servicii.


Detalii produs

Etichete de produs

1. Womic Steel: Capacități de producție și puterea companiei Țeavă de oțel API 5L X52 ERW

Womic Steel Group este un producător de top și exportator global, cu peste 20 de ani de experiență în producerea de produse tubulare din oțel carbon, aliaj și oțel inoxidabil. Facilitatea noastră de producție de țevi ERW de ultimă generație se întinde pe o capacitate de producție cuprinzătoare de peste 15.000 de tone pe lună pentru țevi de oțel sudate prin rezistență electrică.

Interval de dimensiuni de producție pentru țeava ERW X52:Diametru exterior de la 60,3 mm la 610 mm (de la 2 inch la 24 inch) cu grosimea peretelui de la 4,0 mm la 19,1 mm (Anexa 10 la Anexa 80). Lungimi aleatorii simple de 6 m, lungimi aleatorii duble de 12 m sau lungimi personalizate, după cum este necesar.

Certificări de calitate și conformitate cu reglementările:

Certificat ISO 9001:2015:Sistem de management al calității care asigură o calitate constantă a produselor în toate operațiunile.

Licență monogramă API 5L:Autorizată să fabrice țevi API 5L, demonstrând angajamentul față de cele mai înalte standarde industriale pentru conductele de transport petrol și gaze.

Marcaj CE (PED 2014/68/UE):Conformitate cu Directiva Europeană privind Echipamentele sub Presiune pentru o vămuire fără probleme în SEE. DoP este asigurată pentru echivalentele EN.

Certificare EN 10204 3.2:Certificat de inspecție 3.2 validat de TÜV, LR, BV sau SGS pentru proiecte critice care necesită trasabilitate completă.

Aprobări de inspecție de către terți (TPI):Produse și procese aprobate de SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL și TÜV pentru proiecte offshore reglementate de societăți de clasificare.

Certificări suplimentare:ISO 14001, ISO 45001, NORSOK M-650, NACE MR0175 / ISO 15156 pentru aplicații în domeniul acidelor.

Aprobări specifice clientului:Audituri regulate ale fabricilor pentru contractorii majori, EPC, NOC-uri și companii energetice globale.

Recunoaștere globală:Womic Steel este un furnizor de încredere pentru companiile energetice din topul Fortune 500 și contractorii EPC la nivel global, deservind peste 80 de țări din Asia de Sud-Est, Europa, Orientul Mijlociu, Africa și America.

2. Țeavă de oțel API 5L X52 ERW: Compoziția materialului și caracteristicile de performanță

API 5L X52 (denumit și L360 conform standardului ISO 3183) este o clasă de oțel de înaltă rezistență pentru țevi, special concepută pentru conductele de transport al petrolului și gazelor. „X”-ul indică „X42, X52, X65” limita minimă de curgere în kilopounds pe inch pătrat (KSI). Prin urmare, X52 are o limită minimă de curgere de 52.000 psi (aproximativ 360 MPa). Denumirea „L360” conform standardului ISO reprezintă același material cu o limită de curgere de 360 ​​MPa.

Comparativ cu clase inferioare precum GR.B (randament 35.000 psi) și X42 (randament 42.000 psi), X52 oferă o rezistență superioară, menținând în același timp o sudabilitate și o tenacitate excelente. Acest echilibru face ca X52 să fie clasa cea mai utilizată pentru proiecte de conducte onshore și offshore de presiune medie la nivel mondial. X52 oferă performanțe optime pentru conductele care funcționează la presiuni de până la 1.500 psi, în funcție de grosimea peretelui și configurația diametrului.

Țeavă de oțel API 5L X52 ERW Compoziție chimică (Analiza cu oală de presare, % din masă):

Element C Si Mn P S Cr Mo Ni Cu Nb V Ti Al
PSL1 Max % 0,28 1,40 0,030 0,030 0,05 0,10 0,04
PSL2 Max % 0,24 0,45 1,40 0,025 0,015 0,30 0,15 0,30 0,50 0,10 0,10 0,04 0,060

*Notă: Cerințele PSL2 sunt semnificativ mai stricte, cu limite mai scăzute de carbon, fosfor și sulf. Adăugarea de elemente de microaliere (niobiu, vanadiu, titan) rafinează structura granulară și sporește atât rezistența, cât și tenacitatea la temperaturi scăzute. PSL2 necesită, de asemenea, valori controlate ale echivalentului de carbon (CE): CE(IIW) ≤ 0,43% pentru țevile fără sudură și ≤ 0,43% pentru țevile sudate cu o grosime a peretelui ≤ 19 mm.*

Țeavă de oțel API 5L X52 ERW Proprietăți mecanice (temperatura camerei):

Proprietate Cerința PSL1 Cerința PSL2
Rezistență la curgere (ReH / Rt0.5) 52.000 - 77.000 psi (360 - 530 MPa) 52.000 - 77.000 psi (360 - 530 MPa)
Rezistență la tracțiune (Rm) ≥ 66.000 psi (≥ 460 MPa) ≥ 66.000 psi (≥ 460 MPa)
Raport (Cedură/Tracțiune) Fără limită specifică ≤ 0,93
Alungire (A min) Calculat conform formulei Calculat conform formulei
Duritate (HRC / HV) Nicio cerință ≤ 27 HRC / ≤ 250 HV10

*Notă: PSL2 impune cerințe suplimentare, inclusiv un raport maxim de curgere la tracțiune de 0,93, limite maxime de duritate pentru aplicații în condiții de acide și valori îmbunătățite ale tenacității la impact Charpy V-Notch. Pentru PSL2, energia minimă la impact este de 40 J (medie) și 30 J (individuală) la 0°C pentru corpul țevii, sudură și zonă afectată de gaze.*

Țeavă de oțel API 5L X52 ERW Proprietăți de impact la temperatură scăzută (Charpy V-Notch) - PSL2:

Locația de testare Temperatură Energie medie (min) Energie individuală (min)
Corp de țeavă (longitudinal) 0°C 40 de jouli 30 de jouli
Sudură metalică (transversală) 0°C 40 de jouli 30 de jouli
Zona afectată termic (ZAT) 0°C 40 de jouli 30 de jouli
Opțiune de servire acidă -10°C sau mai puțin Conform specificațiilor Conform specificațiilor

*Notă: Pentru aplicațiile de service acide (rezistență HIC/SSC), sunt necesare teste de impact la temperaturi mai scăzute (-10°C, -20°C sau -46°C) și restricții suplimentare de duritate (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10) conform Anexei H a standardului API 5L.*

Țeavă de oțel API 5L X52 ERW Limite de echivalent carbon (PSL2):

Grosimea peretelui CE (IIW) Maxim CET Maxim
t ≤ 19 mm (0,748") 0,43% 0,25%
19 mm < t ≤ 40 mm (1,575") 0,43% 0,25%
t > 40 mm Prin acord Prin acord

Notă: Echivalentul scăzut de carbon asigură o sudabilitate excelentă în condiții de teren, fără preîncălzire, pentru majoritatea grosimilor de perete, reducând costurile și timpul de instalare.

3. Gama dimensională și conformitatea standardelor pentru țevile de oțel API 5L X52 ERW

Womic Steel furnizează țevi API 5L X52 ERW într-un spectru dimensional larg, în conformitate cu standardele API 5L ediția a 46-a și ISO 3183.

Articol Specificații
Standard API 5L Ediția a 46-a / ISO 3183
Nivelul specificațiilor produsului PSL1 (Standard) / PSL2 (Îmbunătățit)
Grad X52 (L360)
Procesul de fabricație Sudare prin rezistență electrică (ERW) / Sudare de înaltă frecvență (HFW)
Intervalul diametrului exterior 60,3 mm – 610 mm (2 inci – 24 inci)
Interval de grosime a peretelui 4,0 mm – 19,1 mm (Anexa 10 – Anexa 80)
Lungime 6 m (SR), 12 m (DR) sau lungimi personalizate de până la 18 m
Finalizare finală Capăt simplu (PE) / Capăt teșit (BE) / Filetat și cuplat (T&C)
Finisajul suprafeței Nefinisat / Uns / Negru / 3PE / FBE / Galvanizat

4. Dimensiuni și specificații disponibile - Țeavă de oțel ERW

NB

Dimensiune

OD

mm

SCH40S

mm

SCH5S

mm

SCH10S

mm

SCH10

mm

SCH20

mm

SCH40

mm

SCH60

mm

XS/80S

mm

SCH80

mm

SCH100

mm

SCH120

mm

SCH140

mm

SCH160

mm

SCHXXS

mm

6

1/8”

10.29

   

1.24

   

1,73

   

2.41

         

8

1/4”

13,72

   

1,65

   

2.24

   

3.02

         

10

3/8”

17.15

   

1,65

   

2.31

   

3.20

         

15

1/2”

21.34

2,77

1,65

2.11

   

2,77

 

3,73

3,73

     

4,78

7.47

20

3/4”

26,67

2,87

1,65

2.11

   

2,87

 

3,91

3,91

     

5,56

7,82

25

1”

33,40

3.38

1,65

2,77

   

3.38

 

4,55

4,55

     

6.35

9.09

32

1 1/4”

42,16

3,56

1,65

2,77

   

3,56

 

4,85

4,85

     

6.35

9,70

40

1 1/2”

48,26

3,68

1,65

2,77

   

3,68

 

5.08

5.08

     

7.14

10.15

50

2”

60,33

3,91

1,65

2,77

   

3,91

 

5.54

5.54

     

9,74

11.07

65

2 1/2”

73,03

5.16

2.11

3.05

   

5.16

 

7.01

7.01

     

9.53

14.02

80

3”

88,90

5.49

2.11

3.05

   

5.49

 

7,62

7,62

     

11.13

15.24

90

3 1/2”

101,60

5,74

2.11

3.05

   

5,74

 

8.08

8.08

         

100

4”

114,30

6.02

2.11

3.05

   

6.02

 

8,56

8,56

 

11.12

 

13.49

17.12

125

5”

141,30

6,55

2,77

3.40

   

6,55

 

9.53

9.53

 

12,70

 

15,88

19.05

150

6”

168,27

7.11

2,77

3.40

   

7.11

 

10,97

10,97

 

14.27

 

18.26

21,95

200

8”

219,08

8.18

2,77

3,76

 

6.35

8.18

10.31

12,70

12,70

15.09

19.26

20,62

23.01

22.23

250

10”

273,05

9.27

3.40

4.19

 

6.35

9.27

12,70

12,70

15.09

19.26

21.44

25,40

28,58

25,40

300

12”

323,85

9.53

3,96

4,57

 

6.35

10.31

14.27

12,70

17.48

21.44

25,40

28,58

33,32

25,40

350

14”

355,60

9.53

3,96

4,78

6.35

7,92

11.13

15.09

12,70

19.05

23,83

27,79

31,75

35,71

 

400

16”

406,40

9.53

4.19

4,78

6.35

7,92

12,70

16,66

12,70

21.44

26.19

30,96

36,53

40,49

 

450

18”

457,20

9.53

4.19

4,78

6.35

7,92

14.27

19.05

12,70

23,83

29,36

34,93

39,67

45,24

 

500

20”

508,00

9.53

4,78

5.54

6.35

9.53

15.09

20,62

12,70

26.19

32,54

38.10

44,45

50,01

 

550

22”

558,80

9.53

4,78

5.54

6.35

9.53

 

22.23

12,70

28,58

34,93

41,28

47,63

53,98

 

600

24”

609,60

9.53

5.54

6.35

6.35

9.53

17.48

24,61

12,70

30,96

38,89

46,02

52,37

59,54

 

650

26”

660,40

9.53

   

7,92

12,70

   

12,70

           

Notă: Disponibilitatea grosimii peretelui poate varia în funcție de diametrul țevii și de capacitatea de fabricație. Dimensiuni personalizate în afara acestui interval sunt disponibile la cerere.

5. Standarde comune pentru țevile de oțel ERW fabricate de Womic Steel

Standard

Note regulate

Aplicație tipică

API 5L (Specificație pentru țevi de linie)    
API 5L PSL1 / PSL2 GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 Transport de petrol și gaze, conducte onshore/offshore
Țevi ASTM și țevi structurale    
ASTM A53 (Specificație pentru țevi din oțel, negre și imersate la cald, zincate, sudate și fără sudură) GR.A, GR.B Apă, gaz, abur, aer, aplicații structurale
ASTM A135 (Specificație pentru țevi de oțel sudate cu rezistență electrică) GR.A, GR.B Servicii de apă, gaze, abur și rafinărie
ASTM A252 (Specificație pentru piloți din țevi de oțel sudate și fără sudură) GR.1, GR.2, GR.3 Piloți de fundație, piloți marini, fundație de pod
ASTM A500 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la rece) GR.A, GR.B, GR.C Tuburi structurale, cadre de clădiri, poduri
ASTM A501 (Specificație pentru tuburi structurale din oțel carbon sudate și fără sudură, formate la cald) GR.A, GR.B Aplicații structurale grele, coloane, ferme
Cazan și schimbător de căldură ASTM (ERW)    
ASTM A178 (Specificație pentru țevi de cazane din oțel carbon și oțel carbon-mangan sudate cu rezistență electrică) Gradul A, C, D Tuburi de cazan, tuburi de supraîncălzitor
ASTM A214 (Specificație pentru schimbătoare de căldură și tuburi de condensare din oțel carbon sudate cu rezistență electrică) Schimbătoare de căldură, condensatoare
ASTM A250 (Specificație pentru tuburi de cazane și supraîncălzitoare din oțel feritic sudat cu rezistență electrică) T1, T2, T5, T9, T11, T22 Cazan și supraîncălzitor de înaltă temperatură
ASTM A334 (Specificație pentru țevi din oțel carbon și aliat fără sudură și sudate pentru utilizare la temperatură joasă) GR.1, GR.3, GR.6 Serviciu criogenic la temperatură joasă
Standarde EN / DIN / BS    
EN 10217-1 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat cu proprietăți specificate la temperatura camerei) P235TR1, P265TR1 Recipiente sub presiune, tambure de cazane, conducte de înaltă presiune
EN 10217-2 (Tuburi de oțel sudate pentru utilizare sub presiune - Tuburi din oțel nealiat și aliat cu proprietăți specificate la temperaturi ridicate) P235GH, P265GH, P295GH, P355GH Temperatură ridicată, tuburi de cazan, schimbătoare de căldură
EN 10219-1 (Secțiuni tubulare din oțel sudate, formate la rece, pentru scopuri structurale) S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H Aplicații structurale, construcții de clădiri, poduri
EN 10210 (Secțiuni tubulare structurale finisate la cald din oțeluri nealiate și cu granulație fină) S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH Profile tubulare, fără sudură/formate la cald, pentru scopuri structurale, construcții de clădiri, poduri
EN 10025-2 (Produse laminate la cald din oțeluri structurale - Oțeluri structurale nealiate) S235JR, S275JR, S355JR, Construcții metalice generale, inginerie civilă
EN 10255 (Tuburi din oțel nealiat, adecvate pentru sudare și filetare) S195T, S235JRTH Sisteme de conducte filetate pentru apă, gaz, canalizare
EN 10305-2 (Tuburi de oțel pentru aplicații de precizie - Tuburi sudate trase la rece) E215, E235, E355 Aplicații de precizie, cilindri hidraulici
BS 1387 (Specificații pentru tuburi și tuburi din oțel cu filet și mufă) Clasa A, B, C Apă, gaz, abur, schele, țeavă filetată
DIN 2458 (Tuburi și fitinguri din oțel sudate - Condiții tehnice generale de livrare) St37.0, St44.0, St52.0 Tuburi de oțel sudate generale, aplicații structurale
ISO și alte standarde    
ISO 3183 (Industria petrolului și a gazelor naturale - Țevi de oțel pentru sisteme de transport prin conducte) L245, L290, L360, L415 Conducte de petrol și gaze (echivalent ISO cu API 5L)
ISO 65 (Tuburi de oțel pentru apă, gaz și canalizare - Tuburi filetate) Mediu, Greu Apă, gaz, canalizare, țeavă filetată
CSA G40.21 (Oțel de calitate structurală - standard canadian) 44W, 50W Aplicații structurale (Canada)
AS 1163 (Secțiuni tubulare din oțel structural - standard australian) C250, C350, C450 Profile tubulare structurale (Australia)
GOST 10706 (Țevi de oțel sudate pentru conducte și structuri - standard rusesc) St20, St35, St45 Conducte, aplicații structurale (Rusia)

Utilizare:Transportul de petrol și gaze, apă și canalizare, proiecte structurale, schele, fundații cu piloni, fluide de înaltă presiune, procesare chimică, generare de energie electrică, construcții, inginerie marină, tuburi de cazane, schimbătoare de căldură, supraîncălzitoare, condensatoare, servicii la temperatură joasă, aplicații de precizie, cilindri hidraulici, sisteme de țevi filetate

6. Procesul de fabricație - Țeavă de oțel ERW / HFW

Inspecția materiilor prime:Rulourile de oțel primite sunt verificate pentru compoziția chimică, proprietățile mecanice și calitatea suprafeței. Fiecărei rulouri i se atribuie un număr de căldură unic pentru trasabilitate completă.

Derulare și nivelare:Bobinele sunt derulate și nivelate pentru a aplatiza banda și a îndepărta setul de bobine, asigurând o planeitate uniformă pentru o formare consistentă.

Frezarea și tăierea muchiilor:Ambele margini ale benzii sunt frezate la o toleranță precisă de lățime (±0,5 mm), creând o suprafață curată și paralelă pentru formarea sudurii de înaltă calitate.

Formare la rece:Banda nivelată trece prin role de formare care o modelează treptat într-o carcasă tubulară cilindrică deschisă.

Sudare de înaltă frecvență (HFW/ERW):Curentul de înaltă frecvență (200-500 kHz) încălzește muchiile de îmbinare la temperatura de forjare (1.350-1.500 °C). Rolele de presare presează muchiile încălzite împreună, creând o sudură forjată fără material de adaos.

Îndepărtarea cordonului de sudură:Lamele de șlefuire cu carbură de aluminiu îndepărtează umezeala internă și externă cât timp sunt fierbinți, producând o suprafață netedă cu o armătură minimă a sudurii.

Dimensionare:Țeava sudată trece prin role de calibrare pentru a obține o toleranță precisă la diametrul exterior (±0,5% până la ±1,0%). Role suplimentare produc forme pătrate/dreptunghiulare, dacă este necesar.

Tratament termic (opțional):Normalizarea la 890-930°C poate fi aplicată pentru o ductilitate îmbunătățită sau o ameliorare a stresului, producând o microstructură uniformă de ferită-perlită.

Tăiere la lungime:Țeava este tăiată la lungimile specificate folosind ferăstraie de tăiat cu precizie de ±3 mm.

Testare nedistructivă:

Testare cu ultrasunete (UT):Inspecție 100% a sudurii și a corpului țevii pentru laminări, incluziuni și lipsă de fuziune.

● Testarea cu curenți turbionari (ET):Inspecție continuă a calității sudurii online.

● Testare hidrostatică:Fiecare țeavă a fost testată la 95% din SMYS timp de minimum 10 secunde.

Finisare finală:Capete simple, capete teșite (30°-35° cu unghi de aterizare de 1,6 mm) sau capete filetate, conform specificațiilor clientului.

Inspecție finală și marcare:Inspecție vizuală, verificare dimensională (diametru exterior, greutate, lungime, liniaritate) și marcare permanentă conform standardului (grad, dimensiune, număr de căldură, producător).

12

7. Proceduri de control al calității și testare

Etapă Metoda de inspecție Scop
Materii prime Analiză chimică (spectrometru OES) Verificați conformitatea cu limitele de compoziție API 5L
Materii prime Testarea la tracțiune Verificați curgerea, rezistența la tracțiune, alungirea
În curs de desfășurare Inspecție dimensională (micrometre, șublere) Monitorizați diametrul exterior și greutatea în timpul formării și dimensionării
Zonă de sudură Testare cu ultrasunete (UT) - Online Detectarea discontinuităților sudurii, a lipsei de fuziune
Zonă de sudură Testarea curenților turbionari (ET) - Online Monitorizarea continuă a calității sudurii
Zonă de sudură Macro-examinare a sudurii Verificarea penetrării sudurii și a geometriei fuziunii
Țeavă finisată Testare hidrostatică (min. 10 sec la 95% SMYS) Verificați integritatea presiunii și etanșeitatea
Țeavă finisată Testare cu ultrasunete (UT) - Off-Line (Opțional) Inspecție laminară completă a corpului
Țeavă finisată Inspecția particulelor magnetice (MPI) Detectarea fisurilor superficiale (sudură și zone periculoase)
Țeavă finisată Test de impact Charpy cu crestătură în V Verificarea rezistenței la temperaturi scăzute (PSL2)
Țeavă finisată Test de duritate (HRC / HV10) Verificați limitele maxime de duritate (serviciu acru)
Țeavă finisată Test de îndoire ghidat (față și rădăcină) Verificarea ductilității și solidității sudurii
Țeavă finisată Test de aplatizare Verificarea ductilității și a solidității corpului țevii
Țeavă finisată Inspecție dimensională și vizuală Verificați diametrul exterior, greutatea, lungimea, liniaritatea și calitatea suprafeței
Țeavă finisată Verificarea marcajului Asigurați marcajul permanent conform API 5L

Teste suplimentare pentru PSL2 / Serviciu acru:

● Test HIC (fisurare indusă de hidrogen) conform NACE TM0284

● Test SSC (fisurare sub stres sulfuric) conform NACE TM0177 Metoda A

● Testare la impact CVN la -10°C, -20°C sau -46°C

● Verificare duritate (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 pentru rezistență la HIC)

Documentația calității:

● Certificat de testare la moară conform EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2

● Raport de testare hidrostatică (țeavă cu țeavă)

● Raport de inspecție UT / ET

Trasabilitate de la numărul de căldură până la țeava finită

8. Aplicații principale Țeavă de oțel ERW

Țevile ERW sunt componente esențiale în transportul petrolului și gazelor și în diverse aplicații industriale:

Transport de petrol și gaze:Conducte de lungă distanță, onshore și offshore, pentru țiței, gaze naturale și produse petroliere rafinate.

Transportul fluidelor la înaltă presiune:Linii de injecție a apei, sisteme de eliminare a apei produse și transfer de fluide la înaltă presiune în câmpuri petroliere și instalații de procesare.

Proiecte de conducte onshore:Linii de colectare transcontinentale, linii principale și conducte de distribuție în câmpurile de petrol și gaze.

Sisteme de conducte offshore:Conducte de curgere, coloane și conducte de export submarine pentru platforme offshore și completări submarine (cu opțiuni de PSL2 și servicii acide).

Medii de service acide:Conducte care transportă gaz acid umed (care conține H₂S) care necesită PSL2 cu cerințe suplimentare, inclusiv rezistența HIC și SSC conform standardelor NACE.

Transmiterea apei:Conducte de alimentare cu apă de diametru mare, sisteme de irigații și transport de apă brută pentru uz municipal și industrial.

Epurare a apelor uzate și a canalizării:Conducte de evacuare a efluenților, conducte ale stației de epurare și sisteme de manipulare a nămolului.

Aplicații structurale industriale:Rafturi, suporturi, elemente de fixare și componente structurale pentru țevi în rafinării, uzine petrochimice și instalații industriale.

Instalații de procesare a petrolului și gazelor:Conducte de flux, colectoare, distribuitoare și conducte de interconectare în instalații de procesare și stații de compresoare.

EPC și conducte pentru instalații:Conducte de proces și utilități în rafinării, uzine de procesare a gazelor, complexe chimice și instalații de producere a energiei electrice.

9. Ambalare și expediere

Țevile ERW sunt ambalate și expediate cu cea mai mare grijă pentru a asigura protecția lor în timpul transportului. Iată o descriere a procesului de ambalare și expediere:

Ambalaj:

Strat protector:Înainte de ambalare, țevile pot fi acoperite cu un strat subțire de ulei antirugină sau lac protector pentru a preveni coroziunea și oxidarea suprafeței în timpul depozitării și transportului. Finisajul brut este disponibil și pentru aplicarea imediată a stratului de acoperire la destinație.

Grupare:Țevile de dimensiuni și specificații similare sunt legate cu grijă în fascicule hexagonale sau dreptunghiulare. Acestea sunt fixate cu benzi de oțel (de obicei 3-5 benzi per fascicul) pentru a preveni mișcarea în interiorul fasciculului.

Capace de capăt:Capacele de capăt din plastic (PE sau PP) sunt plasate la ambele capete ale fiecărei țevi pentru a proteja capetele teșite, capetele netede și conexiunile filetate de deteriorarea prin impact, pătrunderea resturilor și umezeală.

Căptușeală și amortizare:Pentru comenzile premium de export, se pot utiliza materiale de umplutură, cum ar fi inele de spumă sau benzi de cauciuc, între straturile de țevi pentru a preveni abraziunea și deteriorarea stratului de acoperire în timpul manipulării.

Lăzi sau cutii din lemn:Pentru țevi cu pereți subțiri, tuburi de precizie sau comenzi cu acoperire premium, țevile pot fi ambalate în lăzi rezistente din lemn sau în cutii din placaj pentru a oferi o protecție sporită împotriva forțelor externe și a manipulării brutale.

Transport:

Mijloc de transport:Țevi transportate prin nave container (20ft/40ft), vrachiere sau transport feroviar, în funcție de destinație, volum și urgență. Transport aerian disponibil pentru transporturi de mostre sau expedieri critice în timp.

Containerizare:Comenzi mici și medii încărcate în containere maritime standard, protejând încărcătura de intemperii, umiditate și contaminanți externi în timpul transportului.

Încărcare nave vrac:Comenzi de volum mare (de obicei >200 de tone) încărcate direct în vrachiere. Grinzile de ridicare și barele de împrăștiere previn deteriorarea; dunajul și ancorarea fixează încărcătura împotriva mișcărilor mării.

Etichetare și documentație:Fiecare pachet este etichetat clar cu gradul, standardul, dimensiunile, numărul de căldură și instrucțiunile de manipulare. Documentația completă (factură comercială, listă de ambalare, conosament, certificat de origine, certificate de testare la fabrica de mărfuri) este pregătită pentru o vămuire fără probleme.

Fixare sigură:Legături fixate cu chingi de oțel, saci de dunaj sau contravântuiri din lemn pentru a preveni deplasarea, rostogolirea sau deteriorarea în timpul transportului.

Urmărire și asigurare:Numere de urmărire a containerelor furnizate pentru monitorizare în timp real. Asigurare maritimă de marfă (Toate Riscurile sau cu Avaria) disponibilă la cerere.

În concluzie, Womic Steel se asigură că toate țevile din oțel ERW sunt ambalate cu măsuri de protecție de vârf în industrie și expediate folosind metode de transport fiabile pentru a ajunge la destinație în condiții optime. Ambalarea și procedurile de expediere adecvate sunt esențiale pentru păstrarea integrității și calității produselor livrate.

13

10. Avantajele și întrebări frecvente despre Womic Steel

De ce să alegeți un parteneriat cu Womic Steel?

Ghișeu unic:Gamă completă, de la țevi API 5L ERW până la fitinguri OEM corespunzătoare (coturi, teuri, reducții, flanșe, capace) în clase de materiale compatibile, inclusiv oțel carbon, oțel aliat și oțel inoxidabil.

Conformitate tehnică:Certificate complete de testare la moară (EN 10204 Tip 2.2, 3.1 sau 3.2) furnizate cu fiecare livrare, detaliind compoziția chimică exactă, rezultatele testelor mecanice și rapoartele de examinare nedistructivă.

Servicii cu valoare adăugată:Teşire frontală (30°-35°), filetare și cuplare, instalare capace din plastic și acoperire anticorozivă (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxid, galvanizare) disponibile intern sau prin intermediul unor facilități partenere calificate.

Logistică competitivă:Parteneriatul strategic cu expeditori de mărfuri la nivel global asigură o încărcare optimizată a containerelor (maximizarea cantității per container) și transport maritim internațional eficient din punct de vedere al costurilor, cu timpi de tranzit fiabili.

Inventar și disponibilitate:Stocul extins de dimensiuni standard API 5L X52 (diametru exterior 2"-24", Schedule 10-80) asigură termene scurte de livrare și răspuns rapid la cerințele urgente ale proiectului. Dimensiuni personalizate produse la cerere, cu un timp de livrare tipic de 30-45 de zile.

Capacitatea de servire a surselor:Capacitate completă de a furniza țevi PSL2 cu testare HIC și SSC conform standardelor NACE pentru aplicații cu gaze acide. Duritate controlată la ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.

Alegeți Womic Steel Group ca partener de încredere pentru țevi de oțel API 5L X52 ERW de înaltă calitate și performanțe de livrare imbatabile. Vă așteptăm să ne contactați!

Site web: www.womicsteel.com

E-mail: sales@womicsteel.com

Tel/WhatsApp/WeChat:

Victor: +86-15575100681

Jack: +86-18390957568

Întrebări frecvente (FAQ)

Î: Care este diferența dintre API 5L PSL1 și PSL2 pentru țevile X52?

R: PSL1 (Nivelul 1 al Specificațiilor de Produs) este nivelul standard de calitate cu cerințe chimice și mecanice de bază. PSL2 (Nivelul 2 al Specificațiilor de Produs) impune limite mai stricte pentru carbon, fosfor, sulf, necesită un raport maxim de cedare la tracțiune de 0,93, testare obligatorie la impact Charpy și examinare nedistructivă îmbunătățită. PSL2 este necesar pentru aplicații în conducte acide, offshore și critice. Pentru X52, PSL2 necesită, de asemenea, un echivalent de carbon mai mic (CE ≤ 0,43%) pentru o sudabilitate mai bună.

Î: Poate fi utilizată țeava API 5L X52 pentru aplicații structurale?

R: Da. Rezistența minimă la curgere a oțelului X52 de 360 ​​MPa (52.000 psi) îl face potrivit pentru multe aplicații structurale, inclusiv suporturi pentru țevi, coloane de susținere, contravântuiri și structuri grele. Cu toate acestea, pentru aplicații pur structurale (fără presiune), ASTM A500 GR.B sau A53 GR.B pot fi opțiuni mai rentabile.

Î: Care este diferența dintre ERW și HFW? Care este mai bun pentru țeava X52?

R: ERW (Sudare prin Rezistență Electrică) și HFW (Sudare de Înaltă Frecvență) sunt adesea utilizate interschimbabil. HFW utilizează în mod specific curent de înaltă frecvență (de obicei 200-500 kHz), care produce o zonă afectată termic (HAZ) mai îngustă și o calitate superioară a sudurii în comparație cu ERW convențional de joasă frecvență. Pentru API 5L X52, HFW este procesul preferat, deoarece oferă o tenacitate mai bună a sudurii și o HAZ mai îngustă, esențială pentru aplicațiile cu acide și temperaturi scăzute.

Î: Ce înseamnă „serviciu acru” și puteți furniza X52 pentru serviciu acru?

R: Serviciul de oțel acru se referă la conductele care transportă gaz umed care conține hidrogen sulfurat (H₂S). În aceste condiții, oțelul standard poate suferi de fisuri induse de hidrogen (HIC) sau fisuri sub stres sulfurat (SSC). Da, Womic Steel furnizează X52 PSL2 cu cerințe suplimentare pentru serviciul de oțel acru conform anexei H API 5L, inclusiv testarea HIC (NACE TM0284), testarea SSC (NACE TM0177) și controlul durității (≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC).

Î: Care este lungimea maximă disponibilă pentru țeava API 5L X52 ERW?

R: Furnizăm țevi ERW în lungimi fixe standard de până la 12 metri (aproximativ 40 de picioare) pentru diametre de până la 610 mm (24"). Pentru diametre mai mici (sub 168 mm / 6"), lungimi de până la 18 metri (60 de picioare) sunt disponibile la cerere. Lungimile mai mari pentru proiecte specifice necesită specificații detaliate și o analiză inginerească.

Î: Ce tipuri de finisaje oferiți pentru țevile X52?

R: Oferim capete simple (tăiere dreaptă pentru sudură cap la cap sau cuplaje mecanice), capete teșite (unghi de teșire 30°-35° cu aterizare de 1,6 mm ±0,8 mm pentru sudură cap la cap pe teren), capete filetate (filete API sau specificate de client) și capete cuplate (cu cuplaj filetat pe capetele țevilor). Pregătirea personalizată a capetelor este disponibilă pentru a îndeplini cerințele specifice de instalare.

Î: Puteți oferi inspecții de către terți pentru țevile API 5L X52?

R: Da. Acceptăm și facilităm inspecții efectuate de DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR sau orice reprezentant nominalizat de client în timpul producției (test hidrostatic cu asistare, UT, inspecție dimensională) și înainte de expediere. Certificatele de inspecție 3.2 validate de organisme terțe autorizate sunt furnizate în mod curent la cerere.

Î: Oferiți servicii de tăiere la lungime pentru țevi X52?

R: Da. Oferim tăieri de precizie la lungimi exacte specificate de client, cu toleranțe strânse (de obicei ±3 mm) și capete curate, fără bavuri. Tăierea poate fi urmată de teşirea capetelor (pentru sudare) sau filetare (pentru conexiuni mecanice), după cum este necesar.

Î: Ce opțiuni de acoperire sunt disponibile pentru țevile API 5L X52 ERW?

R: Oferim diverse opțiuni de acoperire, inclusiv: FBE (epoxid lipit prin fuziune) - strat simplu sau dublu; 3LPE / 3LPP (polietilenă/polipropilenă cu trei straturi); epoxidic din gudron de cărbune; epoxidic lichid; galvanizare (prin imersie la cald sau electrocutare); și acoperire neagră (lac sau lac). Acoperirea poate fi aplicată la fabrica noastră sau prin intermediul unor fabrici partenere calificate, cu certificări relevante.

Î: Care este timpul de livrare pentru API 5L X52 PSL2 cu cerințe de service acru?

R: Timpul standard de livrare pentru PSL2 cu cerințe de service pentru surse (inclusiv testarea HIC și SSC) este de aproximativ 45-60 de zile de la confirmarea comenzii, în funcție de cantitatea comenzii și de cerințele specifice de testare. Comenzile urgente (30-45 de zile) pot fi disponibile pentru cantități mai mici. Vă rugăm să ne contactați pentru termenele de livrare actuale, în funcție de cerințele dumneavoastră specifice.